REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Powstanie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

  • Autor: mkidn.pl
  • 01 lut 2016 11:24
Powstanie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939
fot. Fotolia

1 września 2019 r. - w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej - ma zostać otwarta pierwsza część wystawy głównej Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

REKLAMA

- Placówka ma opowiedzieć o całej wojnie obronnej Polski w 1939 r. - mówi wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Zamiar utworzenia Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 wiceminister Sellin ogłosił w pierwszej połowie grudnia ubiegłego roku. Wyjaśnił wówczas, że była to jedna z pierwszych decyzji ministra kultury. 23 stycznia 2016 r. w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, na której wiceminister oraz powołany na dyrektora placówki prof. Piotr Semków poinformowali o niektórych szczegółach związanych z nowo powstającym muzeum.

- Westerplatte jest powszechnie kojarzonym miejscem - przez Polaków na pewno, a przez wielu cudzoziemców również i wydaje nam się, że w związku z tym, to miejsce powinno mieć lepszą ekspozycję, opowieść o tym, co się działo przez siedem dni bitwy o ten przyczółek polskości - powiedział Sellin. Dodał, że przy okazji w tym miejscu można opowiedzieć o całej wojnie obronnej Polski w 1939 r.

Wiceminister wyjaśnił, że - w zamyśle twórców - placówka ma być muzeum narracyjnym opowiadającym historie konkretnych placówek, które tworzyły składnicę wojskową na Westerplatte, ale też konkretnych żołnierzy.

- Na terenie Westerplatte zachowało się miejsce, gdzie zginął pierwszy żołnierz II wojny światowej - starszy strzelec Konstanty Jezierski. To była pierwsza żołnierska ofiara II wojny, a nikt o tym nie wie - zauważył Sellin. Wiceminister poinformował, że bunkier, w którym zginął Jezierski zachował się, choć mało osób wie, gdzie on się znajduje.

Dodał, że właśnie odtworzone obiekty (większość oryginalnych uległa zniszczeniu w 1939 r. lub później) mają stać się miejscami, w których znajdą się ekspozycje muzealne. Obiekty te miałyby zostać odtworzone nie w formie dokładnych rekonstrukcji, ale stylizacji.

Muzeum będzie ściśle współpracować ze Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, którego prezes, Mariusz Wójtowicz-Podhorski, został wybrany na dyrektora programowego nowej placówki.

- Stowarzyszenie zgromadziło właściwie wszystkie rodzaje broni, którą dysponowali żołnierze na Westerplatte - wyjaśnił, dodając, że organizacja posiada też m.in. oryginalną zastawę stołową ze składnicy oraz auto identyczne z tym, jakim jeździli polscy żołnierze z Westerplatte. - To wszystko będzie eksponowane w różnych miejscach muzeum - zapowiedział Sellin.

W całości na terenie Westerplatte zachowało się niewiele oryginalnych wojskowych obiektów.

Na terenie półwyspu znajdują się już dwie wystawy plenerowe przygotowane przez Muzeum II Wojny Światowej. Ponad 20 dwustronnych tablic ustawionych w 2009 roku składa się na wystawę "Westerplatte: kurort - bastion - symbol" prezentującą (także w języku angielskim) historię Westerplatte, począwszy od powstania półwyspu, poprzez przełom XIX i XX wieku, kiedy to działał tutaj kurort oraz walki z 1939 roku, po czasy współczesne. Z kolei w 2011 r. otwarto złożoną z trzydziestu tablic ścieżkę edukacyjną ułatwiającą samodzielne zwiedzanie terenu dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY