REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Powstanie park edukacyjny Europejskiego Centrum Bajki

  • Autor: PAP
  • 01 gru 2015 09:09
Powstanie park edukacyjny Europejskiego Centrum Bajki
fot. Fotolia

20 mln zł ma kosztować park promujący literaturę, który powstanie przy Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie. W poniedziałek rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczną i scenariusz programu edukacyjnego przestrzeni, nazwanej Akademią Bajki.

REKLAMA

Jak podkreśliła podczas konferencji prasowej dyrektor Europejskiego Centrum Bajki (ECB) Karolina Kępczyk, przyszły park edukacyjny ma poszerzać ofertę placówki - umożliwiać zwiedzanie ECB większej liczbie dzieci przez cały rok i zachęcać odwiedzających Pacanów do pozostania w miejscowości na weekend.

"Dziennie jesteśmy w stanie przyjąć 650 osób, a drugie tyle chce korzystać z naszych atrakcji - i to już jest dla nas problem i wyzwanie. W ciągu dnia jesteśmy w stanie przegotować ofertę dla grup zorganizowanych na sześć godzin, dla osób indywidualnych - na ok. trzy i pół godziny zwiedzania. W 2016 r. mamy już zarezerwowane terminy od kwietnia do końca czerwca. Centrum ma się stać miejscem, gdzie ludzie nie przyjadą na jeden dzień, ale na dłużej" - argumentowała Kępczyk.

Akademia Bajki ma powstać na ok. dwuhektarowej działce, położonej w pobliżu ECB. Pierwsze koncepcje powstania parku pojawiły się już w 2005 r., kiedy formalnie powołano Centrum. "Czas na drugi etap, by nie wyczerpała się formuła funkcjonowania Centrum. Park ma poszerzać wyobraźnie naszych odbiorców, by myśleli - mieli swoje zdanie" - dodała Kępczyk.

Do ogłoszonego przed kilkoma miesiącami konkursu na opracowanie scenariusza kreatywnego programu edukacyjno-kulturalnego oraz koncepcji architektoniczno-urbanistycznej parku, zgłosiły się 23 pracownie. Projekty przysłało 12 z nich, a do finału zakwalifikowano sześć pomysłów.

Jury konkursu, zorganizowanego przy udziale kieleckiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, pierwszą nagrodę przyznało Grupie Architektonicznej Domino ze Szczecina. Za szczególny walor zwycięskiej koncepcji jurorzy uznali "podział przestrzeni dwiema prostopadłymi osiami kompozycyjnymi, dzięki czemu teren zyskał dwie odmienne perspektywy. Dzięki temu zabiegowi autorzy zyskali cztery wnętrza parkowe, które wypełnili różną treścią". Doceniono także "elastyczny scenariusz" przestrzeni.

"W konkursie było dużo elementów - architektura, scenariusz edukacyjny, program funkcjonalny, multimedia - i w każdej pracy jakaś przestrzeń kulała. Wybraliśmy pracę, która jest najbardziej otwarta światopoglądowo, można w nią ingerować i rozmawiać z twórcami" - oceniła Kępczyk. Dyrektor wskazała, że zalecenia pokonkursowe dla twórców będą dotyczyły m.in. dopracowanie szczegółów narracji scenariusza i koncepcji strefy zieleni.

Pomysł projektantów zakłada utworzenie w parku czterech ogrodów tematycznych poświęconych: komiksom, legendom, powieściom oraz bajkom i baśniom. Znajda się w nich multimedialne stanowiska, przybliżające treści prezentowanych historii i służące zabawie. W parku będzie też mini-zoo, grota solna i pawilon doświadczalny. Na potrzeby gości powstanie kawiarnia, hotel i parking. Przy wejściu do parku znajdzie się skate-park i arboretum - dostępne bezpłatnie dla wszystkich chętnych.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY