REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Powstawał 18 lat i kosztował fortunę. Kontrowersyjna inwestycja w końcu otwarta

  • Autor: PAP
  • 31 paź 2016 09:17
Rzym, fot. Fotolia

W nowoczesnej rzymskiej dzielnicy Eur otwarty został uroczyście nowy budynek, La Nuvola (Chmura), zaprojektowany przez znanego włoskiego architekta Massimiliano Fuksasa. Budowany był przez 18 lat; zdecydowanie za długo - mówiono podczas ceremonii.

REKLAMA

Wielofunkcyjny gmach centrum kongresowego został oddany do użytku po serii opóźnień, zmian w jego projekcie i polemik na temat kosztów tej inwestycji, na którą wydano około 300 milionów euro z publicznych pieniędzy.

Zwróciła na to uwagę wygwizdana przez część widowni w czasie ceremonii burmistrz Wiecznego Miasta Virginia Raggi z populistycznego Ruchu Pięciu Gwiazd, która mówiła o "przesadnych kosztach". Dodała: "Nuvola może być postrzegana jako skok w przyszłość, ale nie można zapomnieć o błędach przeszłości i udawać, że nic się nie stało, choć minęło zbyt wiele lat".

Burmistrz wytknęła opóźnienia i "niewyobrażalny wzrost kosztów". W imieniu swego ruchu oświadczyła, że nigdy nie pogodzi się z "marnotrawieniem publicznych pieniędzy". Wyrażając podziw dla budynku, który nazwała "imponującym", Raggi zaznaczyła: "Każdy może myśleć, co chce, ale liczby pozostają liczbami".

Premier Włoch Matteo Renzi wyraził opinię, że "Chmura" będzie miejscem narodzin "nowych nadziei na przyszłość kraju".

La Nuvola to przede wszystkim centrum kongresowe z 8 tysiącami miejsc. Jest też audytorium koncertowe, które mieści 2 tysiące widzów.

Kosztowny, nowoczesny gmach ma też przeciwników. Lewicowy dziennik "Il Fatto Quotidiano" zapytał na swych łamach: "Jaki sens w dobie kryzysu mają takie dzieła jak Nuvola?".

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY