REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Poznań ma plan. Dawna zajezdnia tramwajowa zmieni się w centrum kulturalno-społeczne

  • Autor: UM Poznań
  • 24 lip 2017 15:00
fot. pixabay.com

Na przełomie tego i następnego roku powstanie koncepcja architektonicznej rewitalizacji, adaptacji i rozbudowy na cele kulturalno - społeczne dawnej zajezdni tramwajowej MPK przy ul. Madalińskiego. Miasto Poznań właśnie ogłosiło przetarg na jej przygotowanie oraz na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego dla tego przedsięwzięcia.

REKLAMA

Jak informuje oficjalny portal miejski Poznania, opracowanie ma dotyczyć pomysłów na rewitalizację i adaptację dawnej hali wozowni na cele Muzeum Komunikacji Miejskiej, budowy nowego obiektu dla potrzeb urządzenia warsztatu pokazowego Muzeum Komunikacji Miejskiej oraz centrum kulturalno-społecznego dzielnicy Wilda. Mają się w nim znaleźć również koncepcje zagospodarowania dawnego placu manewrowego oraz oszacowanie planowanych kosztów prac projektowych, robót budowlanych i kosztów eksploatacji.

Proponowane przez oferentów koncepcje mają opierać się nie tylko na warunkach zabudowy, przeprowadzonej analizie technicznej obiektu i raporcie z warsztatów społecznych, dotyczących projektowania przyszłości Madaliny. Pod uwagę brana musi być również koncepcja muzeologiczna zaprezentowana w styczniu przez dr Christiana Rappa oraz architekta Gerharda Abla - autorów Wiedeńskiego Muzeum Komunikacji REMISE.

- Otwarte we wrześniu 2014 roku muzeum REMISE stało się natychmiast jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji muzealnych Wiednia. Nowatorski sposób prezentacji historii komunikacji miejskiej na tle historii i rozwoju Wiednia wydał się najbardziej atrakcyjny i możliwy do zastosowania także w Poznaniu - tłumaczy Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Podmioty, które chcą wystartować w przetargu na opracowanie koncepcji dla dawnej zajezdni na ul. Madalińskiego w Poznaniu, mogą się składać oferty do 24 sierpnia. Zwycięzca będzie miał 10 tygodni od momentu podpisania umowy na opracowanie trzech wariantów koncepcji zmian na Madalinie. Po dokonaniu odbioru tych prac przez zamawiającego, w ciągu 6 tygodni, będzie musiał przygotować program  funkcjonalno-użytkowy.

- Rozstrzygnięcie pierwszego etapu, a więc wybór koncepcji, powinno nastąpić do końca roku. Program funkcjonalno-użytkowy, który określi potrzebne nakłady i posłuży do opracowania studium wykonalności, powstanie w pierwszym kwartale przyszłego roku - mówi Lech Łangowski z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Urzędu Miasta Poznania.

Miasto zakłada, że w planowanym w hali wozowni na Madalinie Muzeum Komunikacji Miejskiej - oprócz stałej ekspozycji - mają mieć miejsce również wystawy czasowe, zajęcia muzealne i edukacyjne.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY