REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Poznań: w dawnej parowozowni powstanie teatr

  • Autor: PAP
  • 14 gru 2015 09:06
fot. Fotolia

W zrujnowanej, zabytkowej parowozowni w Poznaniu w 2018 roku ma zacząć działać pierwszy w Polsce teatr akrobatyczny. Będzie to jeden z nielicznych tego typu obiektów w Europie. Projekt architektoniczny nowego teatru przygotowała Autorska Pracownia Projektowa Sławomira Rosolskiego.

REKLAMA

Adaptacja obiektu znajdującego się na poznańskim Łazarzu kosztować ma kilkanaście milionów złotych. Pieniądze na realizację Sceny Parowozownia będą pochodzić ze środków unijnych i od prywatnych sponsorów. Jeszcze niedawno unikalny obiekt przeznaczony był do rozbiórki.

Jak powiedział współtwórca i pomysłodawca przedsięwzięcia, szef poznańskiego teatru "Z głową w chmurach" Tomasz Rodak, w odrestaurowanej parowozowni znajdzie się scena, widownia na ok. 500 widzów, sale prób z parkiem trampolin a także nowa siedziba Szkoły Artystyczno-Akrobatycznej, gdzie kształcić się będą młodzi akrobaci.

"Część polskich widzów zna słynny kanadyjski teatr akrobatyczny Cirque du Soleil. Chcemy, by Scena Parowozownia stała się perełką na kulturalnej mapie Polski i by u nas można było zobaczyć równie piękne przedstawienia" - powiedział Rodak.

Część teatralna zajmować będzie ok. 1,5 tys. mkw., pozostałe pomieszczenia - ponad 1,1 tys. mkw. Została już podpisana umowa dzierżawy z właścicielem parowozowni. Projekt architektoniczny nowego teatru przygotowała Autorska Pracownia Projektowa Sławomira Rosolskiego.

Obiekt wymaga znacznych nakładów finansowych ze względu na obecny, bardzo zły stan techniczny. Musi być też dostosowany do specyficznych potrzeb artystów-akrobatów. "Scena teatru akrobatycznego musi być odpowiednio wysoka, wymaga też instalacji różnego rodzaju urządzeń technicznych, zabezpieczających artystów przed upadkiem, lub wynoszących ich w górę" - wyjaśnił Tomasz Rodak.

Parowozownia położona jest niemal w centrum miasta i tuż obok magistrali kolejowej.

"Sąsiadująca z nami linia kolejowa to pewien minus, w teatrze będzie słychać pociągi. Ucieszą się za to podróżni, bo dzięki przeszklonym bramom parowozowni będą mogli zobaczyć, co się tutaj dzieje. W dalszej kolejności planowane jest stworzenie sceny plenerowej dla nawet 10 tys. widzów" - powiedział pomysłodawca teatru.

Jak podkreślają twórcy przedsięwzięcia, podobne adaptacje dawnych parowozowni na potrzeby przedsięwzięć kulturalnych były już realizowane w Polsce i Europie. Jednak obiekt w Poznaniu będzie unikatowym teatrem akrobatycznym, znajdującym się w tego typu przestrzeni.

"Ten pomysł jest na tyle intrygujący, że osoby, instytucje z którymi rozmawiamy są bardzo przychylne, by coś takiego powstało w Poznaniu. Rozmawiamy o współpracy z teatrami akrobatycznymi na całym świecie, pozyskaliśmy już partnerów z Finlandii, Niemiec i Hiszpanii" - powiedział Tomasz Rodak.

Zastępca dyrektora wydziału kultury Urzędu Miasta Poznania Marcin Kostaszuk powiedział, że realizowane w Poznaniu przedsięwzięcie łączy ze sobą zaletę rewitalizacji i adaptacji zabytkowego obiektu z tworzeniem nowego miejsca na kulturalnej mapie miasta.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY