REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Poznań walczy z reklamami i stawia na dobrą jakość przestrzeni

  • Autor: PAP
  • 15 cze 2016 09:31
Poznań walczy z reklamami i stawia na dobrą jakość przestrzeni
Poznań, fot. pixabay.com

Kilkadziesiąt mln zł rocznie wydaje Poznań na utrzymanie porządku i poprawę estetyki – poinformował wiceprezydent miasta Maciej Wudarski. Poznań walczy z nielegalnymi reklamami, porządkuje wygląd i kolorystykę miejskiej infrastruktury.

REKLAMA

Przedstawiciele poznańskiego magistratu przedstawili we wtorek na konferencji prasowej efekty działań prowadzonych na rzecz poprawy estetyki przestrzeni publicznej.

Plastyk miejski Piotr Libicki podkreślił, że do tej pory w Poznaniu udało się m.in. poprawić wygląd elementów miejskiej infrastruktury, ogródków gastronomicznych, czy stoisk z pamiątkami na Starym Rynku. W ostatnim czasie zlikwidowano też kilkadziesiąt nielegalnych nośników reklamowych. "Nie dążymy do wyeliminowania reklam w ogóle; dążymy do tego, by zbudować zasady na jakich ta reklama może być obecna w przestrzeni publicznej" - powiedział Libicki.

Trwają prace nad ujednoliceniem wyglądu mebli miejskich, rozbudową i modyfikacją systemu informacji miejskiej, utrzymaniem spójnej kolorystyki w przestrzeni miasta, porządkowaniem reklam i szyldów na poznańskich ulicach. W mieście pojawiły się też pierwsze, bardziej estetyczne wiaty przystankowe.

"Naszym zasadniczym celem jest dobrze zbudowana, uporządkowana przestrzeń - by nie było elementów zaśmiecających ją wizualnie, chociażby wyróżniającym kolorem. Uporządkowanie przestrzeni publicznej chcemy osiągnąć m.in. poprzez neutralność kolorystyczną elementów infrastruktury, minimalizm infrastrukturalny, spójne oznakowanie, obecność zieleni" - powiedział Libicki.

Jak podkreślił, porządkowanie przestrzeni publicznej przekłada się na zainteresowanie mieszkańców własnym miastem i komfort przebywania w nim. "Jeszcze kilka lat temu weekend był w Poznaniu czasem pustki: na ulicach nie było mieszkańców. Dziś liczba osób spacerujących po Poznaniu, wypoczywających tutaj wzrosła diametralnie" - powiedział.

W najbliższą sobotę miasto zaprasza poznaniaków do wspólnego czyszczenia słupów trakcyjnych ze szpecących, nielegalnych reklam. W ramach tegorocznej edycji akcji "Czyste słupy", odświeżonych i odmalowanych ma być kilkadziesiąt słupów w ścisłym centrum Poznania.

Kampania mająca na celu uświadomienie, że reklamy na miejskiej infrastrukturze są nielegalne, a ich usuwanie jest kosztowne została zainicjowana w ub. roku. W tym roku w mieście ma być odnowionych w sumie ok. 350 słupów trakcyjnych.

Wiceprezydent Poznania Maciej Wudarski powiedział na konferencji, że na poprawę estetyki miasta: naprawy, sprzątanie, ale też np na usuwanie gum do żucia z ulic i chodników, wydawanych jest w sumie 20-40 mln zł rocznie. "Miasto może podejmować różne działania w tym zakresie, ale tak długo, jak poznaniacy nie uświadomią sobie, że mają wpływ na czystość w mieście, z porządkiem będzie problem. Podnoszeniu tej świadomości służy także nasza akcja czyszczenia słupów" - powiedział Wudarski.

Piotr Libicki przyznał, że Poznań ma dużo do nadrobienia jeśli chodzi o poprawianie jakości przestrzeni miejskiej.

"Miasta, które od dawna stawiały na dobrą jakość tej przestrzeni, dzisiaj rzeczywiście wygrywają - tak jest na przykład w przypadku Wrocławia. Potrzebujemy czasu, by nadgonić pewne rzeczy, ale jesteśmy na dobrej drodze. W ciągu ostatnich dwóch lat w Poznaniu wydarzyło się naprawdę wiele dobrego" - powiedział.

Wśród miejsc, które udało się ożywić, uporządkować, lub którymi udało się zainteresować na nowo poznaniaków Libicki wymienił m.in. pl. Wolności, dziedziniec urzędu miasta, ul. Wrocławską czy tereny nadwarciańskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY