REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Poznański Okrąglak obchodzi 60. urodziny

  • Autor: SARP
  • 09 gru 2015 13:06
Poznański Okrąglak obchodzi 60. urodziny
fot. commons.wikimedia.org

Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Poznaniu zaprasza na obchody 60. urodzin ikony miasta - Okrąglaka. Bryłę Okrąglaka zaprojektował Marek Leykam. Budynek wybudowano w 1954 roku. Jest typowym przykładem PRL-owskiego modernizmu.

REKLAMA

Okrąglak był pierwszym budynkiem w Poznaniu, do którego budowy użyto prefabrykatów. Okrąglak to 8-piętrowy walec, którego serce stanowi obszerna klatka schodowa o średnicy 5 metrów z trzema biegami schodów. Bryła ta była typowym przykładem PRL-owskiego modernizmu. Początkowo budynek pełnił rolę Domu Towarowego. Obecnie budynek ma charakter biurowo-usługowy. Okrąglak w 2005 roku otrzymał nagrodę Złotego Quadro za najlepszy poznański budynek półwiecza 1955-2005.

12 grudnia Poznań organizuje urodziny swojej ikony. Tego dnia odbędą się warsztaty dla dzieci, wykład oraz dzięki uprzejmości właściciela dwa oprowadzania po budynku.

Dzieci podczas warsztatów "RE-Kreacja" poznają historię budynku, dowiedzą się kto jest jego architektem, jak wyglądał w przeszłości, jakie funkcje pełnił. Następnie na tekturowym modelu budynku i każde z nich będzie miało szansę przebudować go po swojemu. Warsztaty są bezpłatne, dla dzieci w wieku 6-10 lat. Rozpoczną się o godzinie 12:00 w Okrąglaku.

Dla zainteresowanych architekturą odbędą się dwa spacery po budynku. To jedna z nielicznych okazji, aby go zwiedzić. Oprowadzać będą dr inż. arch. Grażyna Kodym-Kozaczko oraz dr hab. inż. arch. Piotr Marciniak.

Pierwszy spacer - godz. 15:00, drugi - godz. 17:15. Liczba miejsc jest ograniczona.

Wykład o budynku, historii jego powstania, kontekście miejsca, a także o jego architekcie odbędzie się o godz. 16:00 w Holu Balkonowym, CK Zamek. Poprowadzą go również dr inż. arch. Grażyna Kodym- Kozaczko oraz dr hab. inż. arch. Piotr Marciniak.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY