REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Prace ponad 400 designerów na 9. Łódź Design Festival

  • Autor: PAP
  • 12 sie 2015 14:09
fot. Fotolia

1100 obiektów autorstwa ponad 400 polskich i światowych designerów zobaczyć będzie można na 9. Łódź Design Festivalu, który w dniach 8-18 października odbędzie się w Łodzi. To największa w Polsce impreza poświęcona projektowaniu i nowoczesnemu wzornictwu.

REKLAMA

Tegoroczna edycja Łódź Design Festivalu, na którą złoży się ponad 70 wystaw, przebiegać będzie pod hasłem "Konsekwencje", bowiem - jak przekonują organizatorzy - następujące w świecie zmiany technologiczne, społeczne czy kulturowe to nieustanne źródło inspiracji i wyzwań dla projektantów.

Po raz pierwszy w Polsce na ŁDF 2015 pokazany zostanie projekt "Hidden Heroes. The Genius of Everyday Things" przygotowany przez niemieckie Vitra Design Museum. Będzie to prezentacja ponadczasowych przedmiotów, które ze względu na ich stałość, efektywne użycie materiałów oraz użyteczność są przykładami trwałości, funkcjonalności oraz estetyki. "Na wystawie zaprezentowanych zostanie 36 takich klasyków wraz z opisem historii powstania i analizą ich znaczenia dla współczesnego świata" - zapowiedziała rzeczniczka imprezy Aleksandra Kietla.

Wydarzeniem festiwalu będzie też wystawa "Konsekwencje" - prezentacja kolekcji wybranych obiektów zaprojektowanych jako odpowiedź na istotne problemy, z którymi mierzą się współczesne społeczeństwa. Kolejna inicjatywa "Uwolnić projekt" to refleksja nad nowym modelem produkcji i dystrybucji opartym o licencję Creative Common, oraz relacje, jakie użytkownik nawiązuje z lokalnym rzemieślnikiem-wytwórcą. Według organizatorów prezentowane na niej podejście do przedmiotu i produkcji będzie próbą zgłębienia "ludowości" i "tradycji" w sposób, który nie sprowadza się jedynie do powielania folkowych ornamentów.

ŁDF to nie tylko wystawy, ale również wiele wydarzeń towarzyszących. Kilka z nich to projekty poświęcone Łodzi. Zaplanowano m.in. warsztaty i badania w ramach projektu "Reprogramming the City", realizowanego wcześniej w wybranych miastach USA i Europy. "To poszukiwanie ukrytego potencjału miasta, badanie istniejącej, lecz niewykorzystywanej infrastruktury i tworzenie prototypów rozwiązań pozwalających wykorzystać ją na nowo, ale w innym celu" - wyjaśniła Kietla.

Efekty późniejszej, całorocznej pracy autora projektu Scotta Burnhama oraz zaproszonych projektantów pokazane zostaną na kolejnej edycji festiwalu. Z kolei w trakcie kilkudniowych warsztatów "Mapping the City" grupa projektowa analizować będzie lokalną identyfikację graficzną, jej wpływ na Łódź i jej mieszkańców.

Jednym ze znaków rozpoznawczych imprezy jest konkurs "make me!", którego celem jest promocja projektantów młodego pokolenia z całego świata. W tym roku spośród 249 zgłoszeń wybrano 25 projektów, które pokazane zostaną na festiwalowej wystawie. Wśród zgłoszeń były prace twórców m.in. z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Węgier, Izraela, Włoch, Belgii, Danii, Hiszpanii, Norwegii, Austrii, Portugalii, Słowacji, Holandii, Rumunii czy z Brazylii. Laureat Nagrody Głównej odbierze na inaugurację festiwalu 20 tys. zł.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY