REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Prace przy Ratuszu Głównego Miasta i Dworze Artusa

  • Autor: PAP
  • 21 lut 2017 09:01
Prace przy Ratuszu Głównego Miasta i Dworze Artusa
fot. fotolia

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska przeprowadzi konserwację i remont przedproży oraz historycznych pomieszczeń w Ratuszu Głównego Miasta i Dworze Artusa. W planach jest też budowa windy na zapleczu Ratusza, która ułatwi dostęp do wnętrza zabytku osobom niepełnosprawnym.

REKLAMA

Ratusz Głównomiejski i Dwór Artusa to jedne z najbardziej reprezentacyjnych zabytkowych obiektów Gdańska. Oba stoją w historycznym centrum miasta - przy Drodze Królewskiej (tak nazywany jest ciąg tworzony przez ul. Długą i Długi Targ), w sąsiedztwie Fontany Neptuna.

Jak poinformował Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG, która to placówka jest gospodarzem obu historycznych obiektów, niebawem ruszą prace w Ratuszu Głównomiejskim; umowę w tej sprawie podpisano z wykonawcą w ostatnim tygodniu.

W ramach tych robót wykonany zostanie remont i konserwacja przedproża. Zagospodarowana i zaaranżowana do nowych potrzeb zostanie też Komora Palowa - położony na parterze Ratusza kompleks pomieszczeń, w którym powstaną kasy, toalety, szatnia, sklep muzealny oraz sala wystaw czasowych.

Podobne prace czeka Dwór Artusa, w którym wyremontowane zostanie przedproże oraz pełniąca funkcję sali wejściowej Sień Starego Domu Ławy. "Chcemy poprawić funkcjonalność Sieni zmieniając nieco układ szatni oraz recepcji i rozbudowując toalety" - powiedział Ossowski dodając, że przy tej okazji wymienione zostaną też instalacje klimatyzacyjne i grzewcze.

Remont przejdzie też ulokowany na tyłach Dworu Artusa dziedziniec. Wspólnie z Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną muzeum chce przy tej okazji odtworzyć wodny zdrój, który znajdował się niegdyś w tym miejscu.

Modernizacja tzw. Komory Palowej ma potrwać do połowy listopada br. Z kolei prace w Dworze Artusa ruszą w połowie br. i powinny potrwać do jego końca. Całość realizowana jest w ramach projektu pt. "Przywracanie blasku Drodze Królewskiej w Gdańsku - rewitalizacja Ratusza Głównego Miasta i Dworu Artusa". Na projekt ten muzeum pozyskało środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Wartość przedsięwzięcia to ponad 6,4 mln zł.

Jak powiedział Ossowski, w najbliższych planach Muzeum jest także wykonanie kilku innych drobniejszych i poważniejszych prac w Ratuszu Głównomiejskim. Na tyłach budowli planowana jest budowa windy (dyrekcja placówki chce pozyskać środki na ten cel m.in., z PFRON-u), planuje się też utworzenie kawiarenki muzealnej.

Dwór Artusa wzniesiono w latach 1348-1350. Początkowo służył on za siedzibę bractwa skupiającego rycerzy pochodzących z bogatych niemieckich rodzin. Z czasem stał się miejscem spotkań gdańskich bractw kupieckich. Pełnił też rolę głównego salonu towarzyskiego miasta, w którym goszczono polskich królów, książąt, namiestników królewskich, przybyszów z całej Europy. Obok zabaw, biesiad, koncertów czy przedstawień teatralnych w budynku odbywały się również posiedzenia sądowe.

W 1742 r. Dwór Artusa przekształcony został w giełdę zbożową. W XIX w. służył jako miejsce wielkich uroczystości, przyjmował monarchów, cesarzy, członków Zgromadzenia Hanzeatyckiego i towarzystw naukowych. Przed II wojną światową obiekt przekształcono w muzeum.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY