REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Prace przy średniowiecznych murach obronnych Głównego Miasta

  • Autor: PAP
  • 27 gru 2016 15:36
fot. pixabay.com

Pozostałości średniowiecznych murów obronnych okalających gdańskie Główne Miasto przeszły ratunkowe prace konserwatorskie. W planach jest generalny remont murów.

REKLAMA

Prace przy 16 zachowanych do dziś odcinkach murów przeprowadziło Muzeum Historyczne Miasta Gdańska (MHMG).

"Usunęliśmy roślinność, która porastała same mury i ich bezpośrednie sąsiedztwo. W niektórych miejscach, zwłaszcza w koronach murów, roślin było rzeczywiście sporo. Usunięto też glony, mchy i porosty, które miejscami narosły także bardzo mocno" - wyjaśniła Aleksandra Płotka, która kierowała pracami w imieniu MHMG.

Przypomniała, że rośliny i inne organizmy żywe niszczą mury, przede wszystkim powodując korozję materiałów budowlanych.

W wielu miejscach, zwłaszcza przy koronie murów ekipy remontowe natrafiły też na ubytki w dachówkach czy cegłach. Płotka wyjaśniła, że ubytki uzupełniono, aby zapobiec przedostawaniu się do murów wody z opadów.

"Dodatkowo pewne fragmenty murów zabezpieczyliśmy siatkami chroniącym je przed ptakami" - wyjaśniła.

Prace rozpoczęły się ostatniego dnia listopada, a zakończyły w ostatnim tygodniu.

Jak poinformowała Płotka, ostatni tego typu przegląd połączony z bieżącymi naprawami koron murów miał miejsce w 2010 roku.

Zaznaczyła, że mury są w złym stanie technicznym i wymagają generalnego remontu. Przypomniała, że ostatnie takie kompleksowe prace miały miejsce w latach 50. i 60. ubiegłego wieku - przy odbudowie ze zniszczeń powstałych w 1945 roku.

Dodała, że w 2015 roku MHMG opracowało ramowy kompleksowy program prac konserwatorskich dla wszystkich odcinków murów. "Chcemy realizować go sukcesywnie, etapami, bo zakres prac jest duży. W przypadku niektórych odcinków - poza konserwacją, przewidywane są rekonstrukcje pewnych partii murów" - wyjaśniła Płotka.

Poinformowała, że generalnej konserwacji murów towarzyszyć będzie zagospodarowanie terenu wokół nich. "W wielu miejscach mamy zniszczone chodniki, śmietniki czy stare trzepaki. Trzeba to wszystko uporządkować, zaaranżować na nowo zieleń itp." - wyjaśniła.

Dodała, że w ramach generalnego remontu planuje się także iluminację wybranych odcinków murów.

Zachowane do dziś odcinki murów - czasem liczące kilka, a w innych miejscach kilkadziesiąt lub więcej metrów, sięgają swoją historią XIV wieku, kiedy to Krzyżacy postanowili ufortyfikować miasto. Mury otoczyły wówczas Gdańsk od strony południowej, zachodniej i północnej. Od strony wschodniej naturalną ochronę zapewniała Motława.

Zwieńczone blankami mury osiągnęły w początkowej fazie pięć, a później nawet 10 metrów wysokości. W linię murów wbudowano wiele baszt i bram. Z czasem wzdłuż części pierwotnego muru nazwanego wysokim, dobudowano też drugą linię fortyfikacji - tzw. mur niski. Od XVI wieku, m.in. za sprawą powiększania się miasta, mury warowne traciły na znaczeniu. Wiele ich fragmentów rozebrano, część uległa też zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Do dziś przetrwało kilkanaście fragmentów tych fortyfikacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY