REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Prawie 600 projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego Krakowa 2017

  • Autor: PAP
  • 03 kwi 2017 16:32
Prawie 600 projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego Krakowa 2017
fot. shutterstock

587 projektów zgłosili mieszkańcy Krakowa w czwartej edycji budżetu obywatelskiego. Głosowanie będzie trwało od 17 do 30 czerwca.

REKLAMA

Tegoroczny budżet obywatelski Krakowa to: 10 mln zł na zadania o charakterze ogólnomiejskim i 2 mln 145 tys. zł na przedsięwzięcia realizowane w dzielnicach.

W kategorii zadań ogólnomiejskich zgłoszono 236 projektów (20 więcej niż przed rokiem i 66 więcej niż dwa lata temu), a w kategorii zadań dzielnicowych - 351. "Interpretujemy to w ten sposób, że coraz większe jest zainteresowanie sprawami ważnymi w skali całego miasta" - mówił Kośmider. "Zadaje to też kłam teorii, że budżet obywatelski powinien być rozstrzygany tylko na poziomie dzielnic" - dodał.

Wśród pomysłów wciąż dominują projekty dotyczące infrastruktury (26 proc., choć - jak podkreślają urzędnicy - z roku na rok jest ich mniej) oraz zieleni (17 proc.). Ponad jedną piątą stanowią propozycje, które są kontynuacją działań finansowanych już wcześniej z budżetu obywatelskiego Krakowa bądź projekty, które pomysłodawcy ponawiają, licząc, że tym razem zyskają one więcej głosów.

Zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig zdradził, że najstarsze osoby zaangażowane w budżet obywatelski to 88- latka i 87-latek.

Autorzy projektów mają teraz czas na dostarczenie list poparcia (minimum 15 podpisów), a do końca maja urzędnicy będą weryfikować zgłoszenia pod względem formalnym.

Lista projektów, które zostaną poddane pod głosowanie, będzie znana 12 czerwca, a samo głosowanie - tradycyjne na kartach i internetowe - zaplanowano od 17 do 30 czerwca.

Zgodnie z zasadami budżetu obywatelskiego zwycięskie projekty, których lista będzie znana do 31 lipca, zostaną zrealizowane w 2018 r., obecny rok będzie poświęcony na ich przygotowanie.

Jak poinformował Andrzej Kulig, do tej pory zrealizowano ponad 150 projektów zgłoszonych w poprzednich edycjach budżetu obywatelskiego. Nie udało się sfinalizować trzech zadań z 2014 r, dwudziestu z 2015 r., a zgłoszone w zeszłym roku są jeszcze realizowane.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY