Precz z nudą! Obiekty publiczne dobrą architekturą stojąPropertyDesign.pl - 01-02-2019 13:00


2018 rok był łaskawy dla architektury obiektów użyteczności publicznej. Prócz uznania w kraju, projekty ratuszów, sądów i hal zostały zauważone na arenie międzynarodowej. Tegoroczne nominacje do nagrody Miesa van der Rohe 2019 mówią same za siebie. Oto jedne z ciekawszych inwestycji, które przyniósł nam ubiegły rok.

Ratusz w Konstancinie-Jeziornej

Projektant: BBGK Architekci

Obiekt położony jest w chaotycznym otoczeniu północnych przedmieść Konstancina, z dala od najbardziej atrakcyjnej części miasta. Ratusz ma dwie twarze: zewnętrzną, bardziej reprezentacyjną i oficjalną oraz wewnętrzną – otwartą, przejrzystą, przyjazną dla użytkowników. Sam budynek ma być impulsem do rewitalizacji całego kwartału i przyspieszenia urbanizacji centralnego rejonu Konstancina.

Obiekt ma jeszcze jeden ambitny cel – zmniejszenie zużycia energii. Został on objęty programem Lemur, który ma doprowadzić do ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Aby spełnić te założenia budynek zaprojektowany został jako niskoenergochłonny. Wszystkie przestrzenie doświetlono naturalnym światłem, przy jednoczesnej ochronie przed nadmierną insolacją, a dzięki dużej masie ścian i stropów i redukcji przeszkleń, zapotrzebowanie na chłód ograniczone zostało do minimum

Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Projektant: BAAS arquitectura, Grupa 5 Architekci, Małeccy Biuro Projektowe

Nowy budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego nawiązuje do tradycyjnej śląskiej architektury i charakterystycznej czerwonej cegły. Jego specyfiką jest wtłoczenie między stare kamienice i połączenie nowej zabudowy z istniejącą. Częścią fasady jest historyczna ceglana elewacja dawnej fabryki żarówek, którą uzupełnia ażurowa konstrukcja z pustaków ceramicznych.

Obiekt, którego powierzchnia wynosi 4,8 tys. mkw., mieści się w pobliżu obecnego kampusu uniwersyteckiego, przy ul. św. Pawła. Budynek zaprojektowano na planie prostokąta z wewnętrznym atrium. W zależności od strony jest on jedno-, dwu- i czterokondygnacyjny.

Projekt Wydziału RiTV zdobył wiele prestiżowych nagród m.in. Grand Prix Nagrody Roku SARP oraz nagrodę główną w konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną woj. śląskiego.

Sąd Rejonowy w Siedlcach

Projektant: HRA Architekci

W tym projekcie architekci postawili na powściągliwość, ascetyczną formę i harmonijną kompozycję. Trzykondygnacyjna bryła w formie prostopadłościanu z elewacją z rytmicznie powtarzających się słupów podkreśla powagę instytucji, która znajduje się w budynku. Szkło, beton, minimalistyczny relief z godłem Polski, proste formy – wystarczą te cztery elementy, aby stworzyć obiekt pełen dobrej architektury, który oddaje charakter miejsca.

Urząd Gminy i Dom Kultury w Lubrzy

Projektant: 3XA

W niewielkiej miejscowości Lubrza w województwie lubuskim wiosną 2018 roku otwarto nowoczesny, minimalistyczny w formie i energooszczędny Urząd Gminy i Dom Kultury. Powstały dwukondygnacyjny budynek zaoferował 1300 mkw. powierzchni, na której znalazła się sala widowiskowa ze 149 miejscami siedzącymi, biblioteka, świetlica, sala konferencyjną oraz pomieszczenia biurowe. Uwagę zwracają wykorzystane rozwiązania energooszczędne - zainstalowano m.in. systemy fotowoltaniczne oraz kolektory słoneczne. Jak widać, dobra architektura i proekologiczne rozwiązania to domena nie tylko dużych miast. Oby tak dalej!

Hala 100-lecia Cracovia 1906 z Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie

Projektant: Biuro Projektów Lewicki Łatak

788 miejsc siedzących oraz płaski dach porośnięty 40 000 tys. rozchodników – tak prezentuje się Hala 100-lecia Cracovii, będąca symbolem krakowskiego klubu sportowego.

Budynek o horyzontalnej bryle jest kontynuacją topograficznej rzeźby terenu. Obiekt został zintegrowany z otoczeniem poprzez stworzenie wału, na którego szczycie zaprojektowano pochylnię prowadzącą na dach. Wysokość budynku wynosi 16,48 m. Elewację pokrywają głównie panele z blachy Cor-Ten – stali o specjalnym składzie chemicznym zapewniającym odporność na korozję i charakterystyczne rdzawe zabarwienie.

Warszawski Pawilon Architektury Zodiak

Projektant: Kalata Architekci, Gowin &Siuta

Na ten obiekt stolica czekała od lat. Zodiak Warszawski Pawilon Architektury tworzy budynek inspirowany modernistycznym pawilonem Zodiak, który poprzez swoją formę i gabaryt zachowuje urbanistyczne założenia i wartości projektu Ściany Wschodniej. Miejsce to stanowi otwartą dla mieszkańców przestrzeń do rozmowy o architekturze i potencjale gospodarczym Warszawy.