REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Proekologiczne szpitale to przyszłość

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 24 lip 2014 14:15
Proekologiczne szpitale to przyszłość
fot. Michael Scherer
Proekologiczne szpitale to przyszłość
Proekologiczne szpitale to przyszłość

Michael Scherer jest architektem z grupy Asklepios. Promuje ideę zrównoważonego rozwoju w budownictwie z elementami charakterystycznymi dla obiektów świadczących szeroko pojętą opiekę medyczną.

REKLAMA

Grupa Asklepios jest aktualnie jedną z największych firm związanych z niemiecką służbą zdrowia. W tej chwili do grupy należy 150 klinik i szpitali z blisko 26.500 łóżkami na terenie Niemiec oraz poza granicami. Koncern zatrudnia ponad 45.000 pracowników. Świadomość ogromnej odpowiedzialności społecznej spoczywającej na barkach koncernu Asklepios powoduje, że wszystkie działania i inwestycje muszą być dokładnie przemyślane.

Zainicjowany przez grupę Asklepios w 2010r. program Green Hospital stał się pierwszą kompleksową strategią łączącą problemy ochrony środowiska, ideę zrównoważonego rozwoju w budownictwie z elementami charakterystycznymi dla obiektów świadczących szeroko pojętą opiekę medyczną.

Kliniki, lekarze oraz eksperci zajmują się w ramach tego innowacyjnego projektu opracowaniem rozwiązań umożliwiających stworzenie w przyszłości proekologicznych szpitali. Kaldewei jako partner programu „Greening the Patient Room-Das Patientenzimmer der Zukunft" wyposażył łazienkę wzorcową w prywatnej klinice St. Wolfgang należącą do grupy Asklepios w zabudowaną w płaszczyźnie podłogi emaliowaną powierzchnię prysznicową Xetis ze zintegrowanym odpływem ściennym. Dla potrzeb projektu wybrano model Xetis z wykończeniem przeciwpoślizgowym Secure Plus.

- Filozofia zrównoważonego rozwoju jest ważnym elementem strategii rozwoju szpitali oraz innych obiektów użyteczności publicznej. Konieczność ochrony istniejących zasobów naturalnych oraz wzrost proekologicznej świadomości naszego pokolenia powodują, że czujemy się coraz bardziej odpowiedzialni za stan naszego środowiska. Z drugiej strony musimy brać pod uwagę również kryteria ekonomiczne oraz aspekt biznesowy każdej inwestycji: w szpitalu codziennie mamy do czynienia z procesami, które mogą stanowić duże zagrożenie dla środowiska naturalnego - zwraca uwagę Michael Scherer, Senior Projekt manager w koncernie Asklepios.

Doskonałym przykładem takiego "nie ekologicznego" działania są czynności związane z utrzymaniem właściwego poziomu higieny. Jest ona w służbie zdrowia absolutnym priorytetem, ale większość preparatów służących do dezynfekcji urządzeń sanitarnych jest droga a ich stosowanie może negatywnie wpływać na środowisko naturalne. Długotrwałe używanie agresywnych środków czyszczących może uszkodzić, a nawet zniszczyć niektóre powierzchnie i produkty. - Od wielu lat poszukujemy elementów wyposażenia, które są higieniczne, łatwe w pielęgnacji, a przy tym bardzo odporne i których czyszczenie nie wymaga dużych nakładów - podkreśla ekspert. Jest przekonany, że w niedalekiej przyszłości nie będzie już przestrzeni prysznicowych wykładanych płytkami ceramicznymi. - Produktem, który zdominuje rynek inwestycji szpitalnych jest zabudowana w płaszczyźnie podłogi powierzchnia prysznicowa z odpływem w ścianie - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY