REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Projekt rewitalizacji klasztoru na Św. Krzyżu

  • Autor: PAP
  • 26 lip 2016 09:10
fot. pixabay.com

Rewitalizację klasztoru na Świętym Krzyżu i wzbogacenie Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej o multimedialną ekspozycję na temat folkloru Gór Świętokrzyskich zakłada inwestycja, która będzie realizowana dzięki wsparciu funduszy UE przez gminę Bieliny.

REKLAMA

Projekt o wartości ponad 15 mln zł będzie współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. W wyniku ogłoszonego przez zarząd regionu konkursu, gmina Bieliny ma otrzymać na ten cel ponad 12 mln zł unijnego dofinansowania.

Jak powiedziała dyrektor bielińskiego Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich Anna Łubek, projekt ma być kontynuacją prowadzonych w ostatnich latach prac remontowanych na Św. Krzyżu. Ma też wzbogacić ofertę turystyczną działającej od 2011 r. Osady Średniowiecznej.

Szerokie prace są planowane na Św. Krzyżu. Będzie to m.in. remont pomieszczeń klasztornych zajmowanych przez zakonników - biblioteki, archiwum, kuchni, pokoi, zakładający także wymianę sieci elektrycznej i wodociągowej. Druga częścią zadania dotyczy prac konserwatorskich w sanktuarium - w kościele (prace przy ołtarzy głównym, wymiana oświetlenia, drzwi), zakrystii, krużgankach i w kaplicy Oleśnickich (wymiana oświetlenia, remont posadzki, renowacja fresków, wymiana drzwi i krat).

Pomieszczenia udostępniane turystom zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Klasztor zyska też urządzenia multimedialne, wspierające organizację konferencji. "Zakres prac pozwoli na uporządkowanie i dokończenie niezbędnych działań, dotyczących zachowania stanu klasztoru i udostępniania go turystom" - oceniła Łubek.

Partnerem w realizacji tej części projektu będzie Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, którzy są gospodarzami sanktuarium. Będą partycypować we wkładzie własnym do tej części projektu.

Na Św. Krzyżu do tej pory, także dzięki wsparciu funduszy UE odbudowano zniszczoną kościelną wieżę, wyremontowano wirydarz, przebudowano północną część klasztoru i odnowiono jego północną i wschodnią fasadę.

Najstarsze polskie sanktuarium, położone na drugim co do wysokości wzniesieniu Gór Świętokrzyskich - 595 m n.p.m (Święty Krzyż nazywany jest też Łysą Górą lub Łyścem), odwiedziło w ub. r. 282,5 tys. pielgrzymów i turystów.

Druga część projektu zakłada urządzenie w Osadzie Średniowiecznej, funkcjonującej w Hucie Szklanej - miejscowości położonej u stóp Świętego Krzyża - Świętokrzyskiej Zagrody Kultury. Na potrzeby muzeum powstanie nowy budynek.

Jak podkreśliła Łubek, miejsce to ma uzupełniać dotychczasową działalność wioski, gdzie odbywają się stałe warsztaty prowadzone przez animatorów, wcielających się w postacie z przełomu XI i XII wieku. Odtworzono tu dawne zagrody, warsztaty i dom zielarki. W każdym z warsztatów pracuje rzemieślnik, pokazujący pradawne techniki pracy garncarza, kowala, tkacza czy zielarza. Zwiedzający mogą sami spróbować tradycyjnych prac.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY