
BIM, wirtualne elektrownie, nowoczesne wyposażenie, nowe funkcje - technologie zmieniają rynek biurowy oraz wpływają na kształt i ofertę biurowców. Ale poza technologią prawdziwą rewolucję w sektorze przynosi mobilność pracowników. O tym rozmawiano podczas sesji „Biura. Nowe technologie wpisane w DNA biurowców” w trakcie Property Forum 2017.
Dyskusja o technologiach rozpoczęła się od rozmowy o możliwościach, jakie daje system BIM.
- Żeby móc projektować nowoczesne projekty, potrzebujemy narzędzia jakim jest BIM (ang. Building Information Modeling – przyp. red.). Musimy użyć technologii, która w nowoczesny sposób opisze nowoczesne budynki – tymi słowami rozpoczęła dyskusję Magdalena Gutowska, country manager w Blue Projects.
Choć wdrożenie BIM wiąże się z kosztami, to zdaniem prelegentów, warto zainwestować w ten system. - Wdrożenie BIM wiąże się z dużą ilością kosztów, badań oraz z przekształceniem systemu pracy. Te wszystkie zmiany wynagradza automatyzacja procesu tworzenia. Poprzednie projekty mogą być wciągane do bazy danych, co zdecydowanie ułatwia nasze działania - przekonywał Marek Kuryłowicz, prokurent oraz prezes zarządu Kuryłowicz & Associates. - Jeśli uda się w ciągu kilku lat wdrożyć wszystkie elementy BIM-u, beneficjenci, przede wszystkim użytkownicy budynków, docenią w 100 proc. jego znaczenie. Kolejną korzyścią jest możliwość bardzo szybkiego zaprezentowania inwestorowi, jak będzie wyglądać jego nieruchomość – dodał Kuryłowicz.
Renata Nowakowska, manager ds. innowacji Skanska Property Poland, opowiada, że jej firma zdecydowała się wprowadzić BIM na wszystkie prowadzone projekty. - Nasi inżynierowie mogą chodzić z iPAD-em i zaznaczać wszelkie nieścisłości, które się pojawiają na budowie i jak najszybciej poinformować resztę zespołu o zaistniałej sytuacji - mówiła.
Według Marcina Grzelewskiego, architekta i współwłaściciela APA Wojciechowski, BIM jest jednym z elementów wpływających na możliwość rozwoju projektu. - Narzędzie to przyczynia się do wielu działań, które ułatwiają proces tworzenia, m.in. do symulacji oddziaływania światła dziennego. To wszystko przekłada się na sukces budynków - twierdzi Grzelewski. - Nowe technologie muszą być widoczne i odczuwalne na nowym stanowisku pracy. To przekłada się również na atrakcyjność miejsca pracy oraz proces rekrutacji. Dziś, na rynku nieruchomości deweloperzy muszą zaoferować zdecydowanie coś więcej, niż tylko budynek z tzw. zielonym certyfikatem - dodał.
Co nowego?
BIM to już znane hasło na rynku nieruchomości. Jak przekonywał Grzegorz Nowaczewski, prezes zarządu Virtual Power Plant, nowością będą też wirtualne elektrownie. Jest to związane ze zmianami warunki zakupu energii. - Elektrownia, którą budujemy, będzie spinać 1500-2000 budynków w jeden duży system optymalizujący zużycie energii w konkretnych momentach. Jednak jej największą zaletą jest świadczenie alternatywnej usługi zapobiegającej tzw. black-out’om – dodał.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Architekt, Wiceprezes Zarządu Oddziału Krakowskiego SARP SARP
współwłaściciel Biuro Architektoniczne DDJM
Właściciel Kulczyński Architekt
Właściciel, Architekt, Naukowiec Zalewski Architecture Group
Architekt Autorska Pracownia Jacek Krenz
Założyciel Jednacz Architekci