REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Property Forum 2017: Nowe technologie wpisane w DNA biurowców

  • Autor: propertynews.pl
  • 02 paź 2017 12:11
 Property Forum 2017: Nowe technologie wpisane w DNA biurowców
Paneliści podczas sesji „Biura. Nowe technologie wpisane w DNA biurowców” w trakcie Property Forum 2017 fot. PTWP

BIM, wirtualne elektrownie, nowoczesne wyposażenie, nowe funkcje - technologie zmieniają rynek biurowy oraz wpływają na kształt i ofertę biurowców. Ale poza technologią prawdziwą rewolucję w sektorze przynosi mobilność pracowników. O tym rozmawiano podczas sesji „Biura. Nowe technologie wpisane w DNA biurowców” w trakcie Property Forum 2017.

REKLAMA

Dyskusja o technologiach rozpoczęła się od rozmowy o możliwościach, jakie daje system BIM.

- Żeby móc projektować nowoczesne projekty, potrzebujemy narzędzia jakim jest BIM (ang. Building Information Modeling – przyp. red.). Musimy użyć technologii, która w nowoczesny sposób opisze nowoczesne budynki – tymi słowami rozpoczęła dyskusję Magdalena Gutowska, country manager w Blue Projects.

Choć wdrożenie BIM wiąże się z kosztami, to zdaniem prelegentów, warto zainwestować w ten system. - Wdrożenie BIM wiąże się z dużą ilością kosztów, badań oraz z przekształceniem systemu pracy. Te wszystkie zmiany wynagradza automatyzacja procesu tworzenia. Poprzednie projekty mogą być wciągane do bazy danych, co zdecydowanie ułatwia nasze działania - przekonywał Marek Kuryłowicz, prokurent oraz prezes zarządu Kuryłowicz & Associates. - Jeśli uda się w ciągu kilku lat wdrożyć wszystkie elementy BIM-u, beneficjenci, przede wszystkim użytkownicy budynków, docenią w 100 proc. jego znaczenie. Kolejną korzyścią jest możliwość bardzo szybkiego zaprezentowania inwestorowi, jak będzie wyglądać jego nieruchomość – dodał Kuryłowicz.

Renata Nowakowska, manager ds. innowacji Skanska Property Poland, opowiada, że jej firma zdecydowała się wprowadzić BIM na wszystkie prowadzone projekty. - Nasi inżynierowie mogą chodzić z iPAD-em i zaznaczać wszelkie nieścisłości, które się pojawiają na budowie i jak najszybciej poinformować resztę zespołu o zaistniałej sytuacji - mówiła.

Według Marcina Grzelewskiego, architekta i współwłaściciela APA Wojciechowski, BIM jest jednym z elementów wpływających na możliwość rozwoju projektu. - Narzędzie to przyczynia się do wielu działań, które ułatwiają proces tworzenia, m.in. do symulacji oddziaływania światła dziennego. To wszystko przekłada się na sukces budynków - twierdzi Grzelewski. - Nowe technologie muszą być widoczne i odczuwalne na nowym stanowisku pracy. To przekłada się również na atrakcyjność miejsca pracy oraz proces rekrutacji. Dziś, na rynku nieruchomości deweloperzy muszą zaoferować zdecydowanie coś więcej, niż tylko budynek z tzw. zielonym certyfikatem - dodał.

Co nowego?

BIM to już znane hasło na rynku nieruchomości. Jak przekonywał Grzegorz Nowaczewski, prezes zarządu Virtual Power Plant, nowością będą też wirtualne elektrownie. Jest to związane ze zmianami warunki zakupu energii. - Elektrownia, którą budujemy, będzie spinać 1500-2000 budynków w jeden duży system optymalizujący zużycie energii w konkretnych momentach. Jednak jej największą zaletą jest świadczenie alternatywnej usługi zapobiegającej tzw. black-out’om – dodał.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY