
Na Mordorze może być tylko lepiej, bo źle już było, natomiast na Woli się pogorszy, choćby wtedy, gdy powstaną planowane wieżowce wokół ronda Daszyńskiego – mówił Jarosław Zagórski, Commercial and Business Development Director Ghelamco Poland podczas sesji „Biura. Pojedynek warszawskich gigantów. Czy Wola pokona Mordor?” na konferencji Property Forum 2017.
Czy Wola pokona Służewiec? – Dla mnie to są dwa różne subrynki, dla różnych najemców, którzy migrują. Nie przekreślam Służewca, wierzę, że niektórzy najemcy przeprowadzą się też z Woli na Służewiec, choć dla wielu ludzi z branży Służewiec ma najlepsze lata za sobą – przyznaje Jarosław Zagórski, Commercial and Business Development Director Ghelamco Poland.
Ghelamco przed laty doceniło rozwój infrastruktury na Woli. Firma jako jedna z pierwszych budowała tam obiekty.
- Ale to też nie było takie oczywiste 15 lat temu. Wówczas parki biznesowe powstawały poza centrum. Był to element świadomej strategii przy uwzględnieniu różnic między tymi dwoma dzielnicami – przyznaje Jarosław Zagórski.
Służewiec budowali właściwie deweloperzy biurowi i to bardzo kompulsywnie, natomiast na Woli była infrastruktura, a deweloperzy mieszkaniowi i biurowi dopiero teraz do niej wkraczają.
Zdaniem Jarosława Zagórskiego poprawia się jednak infrastruktura na Mordorze. Duże inwestycje wyhamowały i rozwija się deweloperka mieszkaniowa, która ożywi tę część Warszawy.
– Dobra wiadomość jest taka, że może być tam tylko lepiej, bo źle już było. Władze miasta inwestują w poprawę komunikacji na Służewcu. Planowany jest hotel. Starsze biurowce z pewnością zostaną zmodernizowane. Powstanie tkanka miejska – podkreśla Jarosław Zagórski.
Służewiec do poprawy, Wola do namysłu
Z kolei Grzegorz Buczek z Towarzystwa Urbanistów Polskich podkreśla, że planowanie przestrzenne na Woli jest bardziej świadome.
– Tymczasem na Służewcu należy uzupełnić plany, które zakładały monofunkcyjność i to często na życzenie zainteresowanych. Inwestorzy wielokrotnie zgłaszali się do mnie, prosząc, by zagęścić plany wyłącznie do biur. Dzisiaj z kolei ci sami przedsiębiorcy proszą mnie o zupełnie odwrotną sytuację, czyli o zróżnicowanie tych planów i wprowadzenie do nich innych funkcji – opowiada Grzegorz Buczek.
Ekspert przyznaje, że te działania mogą być trudne. Z kolei Wola nie ma tego problemu. Planowanie urbanistyczne jest bardziej przemyślane, ponieważ od razu zakłada wielofunkcyjność.
- Służewiec jest odrębną dzielnicą, głównie biurową, co przy tak dużym policentrycznym mieście jak Warszawa, jest naturalne. Natomiast Wola wpisuje się w historyczny proces przesuwania centrum stolicy na zachód. Osią rozwojową będzie ul. Towarowa, która ma olbrzymi potencjał komunikacyjny, choćby przez bliskość metra. Jest to sytuacja idealna – tłumaczy Grzegorz Buczek.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Współwłaściciel BULANDA MUCHA Architekci
Właściciel UGO architecture
Prezes, Generalny Projektant AGG – Architekci Grupa Grabowski Sp. z o.o.
Wiceprezes, Generalny Projektant AGG – Architekci Grupa Grabowski Sp. z o.o.
Prezes Atelier Loegler Architekci Sp. z o.o.
Generalny Architekt, Właściciel Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o.