REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Przebudowa szybu, podziemna kolej i nowa trasa w Kopalni Soli Wieliczka

  • Autor: PAP
  • 07 gru 2015 10:07
fot. Fotolia

Przebudowa XIX-wiecznego szybu Paderewskiego, uruchomienie transportu kolejowego na III poziomie kopalni i nowej trasy turystycznej oraz wybudowanie pawilonu wystawowego na powierzchni to najnowsze plany w Kopalni Soli Wieliczka.

REKLAMA

Okazją do przedstawienia zamierzeń i podsumowania działań w kopalni była tegoroczna Barbórka. Wielicka kopalnia ma dwie patronki: patronkę wszystkich górników św. Barbarę oraz patronkę górników solnych św. Kingę.

"Mamy już gotowy projekt przebudowy XIX-wiecznego szybu Ignacego Paderewskiego, który ma służyć celom turystycznym. Prace ruszą na przełomie roku i potrwają do połowy 2018" - powiedział podczas piątkowej akademii barbórkowej prezes Zarządu Kopalni Soli "Wieliczka" SA Kajetan d'Obyrn.

W kopalni realizowany jest też duży projekt związany z odtwarzaniem historycznego transportu na III poziomie kopalni. Tory kolejowe położone będą na odcinku ponad 1 kilometra, a projekt zakończony zostanie w przyszłym roku.

"Chcemy przywrócić blask dawnej kolei, usprawnić górnikom transport materiałów i urobku, a także udostępnić do zwiedzania niezwykle cenny historycznie i przyrodniczo rejon kopalni" - powiedział d'Obyrn. Na przygotowywanej trasie w tym roku górniczo zabezpieczano komorę Agenora Gołuchowskiego, chodnik Pistek, część podłużni Hauer i poprzeczni Kaniów oraz poprzecznię Wałczyn.

Kopalnia planuje również stworzenie dodatkowej podziemnej trasy zwiedzania. Według prezesa, "będzie to nie tylko turystyczna atrakcja, ale też szansa na zabezpieczenie i udostępnienie kolejnych bezcennych komór i chodników".

Powstaje też projekt budowy na powierzchni wielofunkcyjnej hali wystawienniczej, w której eksponowane będą dawne maszyny wyciągowe. Zostanie w nim także odtworzona i multimedialnie ożywiona próżniowa warzelnia soli.

Jak podkreślił d'Obyrn, 2015 rok upłynął w Kopalni Soli "Wieliczka" pod znakiem rekordów - zarówno turystycznych, jak i na polu prac górniczych.

"2015 rok planujemy zamknąć liczbą 1 miliona 380 tysięcy turystów. Oznaczać to będzie wzrost o 7 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym i aż o 40 proc. porównując z rokiem 2009" - powiedział. Według niego, "turystyczny sukces nie byłby jednak możliwy, gdyby nie intensywne prace górnicze".

"W mijającym roku zabezpieczaliśmy aż 12 zabytkowych komór i kilkanaście chodników, a przecież prace obejmują zasięgiem również te niezabytkowe rejony podziemi" - powiedział d'Obyrn.

Jak przyznał, pod ziemią "praca wre" i nie ma właściwie poziomu (jest ich wraz z międzypoziomami kilkanaście), na którym nie pracują górnicy. Stawiają drewniane obudowy, przebudowują chodniki, wzmacniają stropy i ociosy komór szkłoepoksydowymi kotwami - wszystko po to, by pod ziemią było jeszcze bezpieczniej, a bezcenny zabytek przetrwał kolejne stulecia.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY