REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Przedłuży się remont zabytkowej Baszty Jacek

  • Autor: PAP
  • 07 sty 2016 09:24
Przedłuży się remont zabytkowej Baszty Jacek
Gdańsk, fot. Michael Caven, flickr.com

Przedłuży się remont zabytkowej gdańskiej Baszty Jacek. Prace miały zakończyć się w minionym roku, ale okazało się, że gotyckie cegły wymagają zabiegów możliwych do wykonania tylko wtedy, gdy przez dłuższy czas utrzymuje się temperatura powyżej 10 st. C.

REKLAMA

Zbudowana w średniowieczu Baszta Jacek jest jedną z najbardziej charakterystycznych zabytkowych budowli usytuowanych na terenie gdańskiego Głównego Miasta.

Pod koniec lata ubiegłego roku w obiekcie rozpoczął się dawno planowany remont, który miał objąć elewację i fundamenty ceglanego obiektu, stolarkę okienną i drzwiową, a także klatkę schodową. Wszystkie prace miały pierwotnie trwać cztery miesiące i zostać ukończone jeszcze w minionym roku.

Rzeczniczka prasowa Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych (GZNK) Agnieszka Kukiełczak poinformowała jednak, że na zakończenie prac, a - co za tym idzie, demontaż rusztowań i siatek zasłaniających dziś zabytek, trzeba będzie jeszcze poczekać. Powodem jest konieczność zabezpieczenia średniowiecznych murów baszty z użyciem specjalnych substancji wymagających odpowiednio wysokiej temperatury powietrza.

"Zdaniem konserwatorów nadzorujących prace, aby środki, których mamy użyć, były skuteczne, potrzebujemy trzech-czterech tygodni, w czasie których utrzymywać się będzie temperatura w okolicy plus 10 stopni Celsjusza" - powiedział Jan Rekowski z Zakładu Wielobranżowego ze Stężycy, który wygrał przetarg na wykonanie remontu baszty.

Rekowski wyjaśnił, że wykonano już wszystkie prace związane ze stolarką okienną i drzwiową a także naprawy na klatce schodowej wewnątrz obiektu. "Oczyściliśmy też wnętrze baszty usuwając tony gołębich odchodów" - powiedział Rekowski dodając, że zaizolowano już także fundamenty zabytkowego budynku.

"Teraz czekamy już tylko na pogodę. Na bieżąco ściągamy prognozy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej i gdy tylko będą sprzyjające okoliczności, ruszymy z pracami przy elewacji" - powiedział Rekowski dodając, że po nasączeniu cegieł środkiem mającym wzmocnić ich strukturę, trzeba będzie jeszcze - zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi, uzupełnić ubytki w cegłach i zaprawie.

Koszt prac remontowych przy Baszcie Jacek wyniesie prawie 400 tys. zł.

Wybudowana na przełomie XIV-XV w. baszta niegdyś ulokowana była w północno-zachodnim narożniku murów obronnych Głównego Miasta: po likwidacji obwarowań jest obiektem wolnostojącym.

Baszta Jacek jest najwyższą średniowieczną budowlą tego typu w Gdańsku. Liczy sobie 36 metrów wysokości, a wewnątrz kryje osiem kondygnacji naziemnych. Pod nią znajduje się loch, który niegdyś służył jako magazyn żywności dla załogi. Ceglana budowla jest ośmioboczna, nakryto ją dachem namiotowym. Grubość murów w przyziemiu wynosi około 2 m.

Począwszy od XVIII wieku basztę nazywano "Kiek in de Koek" (z niemieckiego - "patrz do kuchni"). Nazwa ta wiązała się z faktem, że z wyższych poziomów baszty widać było spiżarnię i kuchnię położonego w jej sąsiedztwie klasztoru dominikanów. Po 1945 r. budowla zyskała miano Jacek na cześć św. Jacka - założyciela zgromadzenia polskich dominikanów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY