REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Przedmieście Oławskie ma ogromną szansę na odrodzenie

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 18 mar 2015 11:50
Przedmieście Oławskie ma ogromną szansę na odrodzenie
Odrodzenie przedsiębiorczości na Przedmieściu Oławskim

W dawnym Wrocławiu Przedmieście Oławskie było naturalnym miejscem dla rozwoju różnych przedsiębiorstw, a w drugiej połowie XIX w. przeszło prawdziwy gospodarczy rozkwit. Jednak po wojnie dzielnica zaczęła podupadać. Właściwie dopiero teraz, po wielu latach zastoju, ma szansę się odrodzić.

REKLAMA

Wytwórnia majonezu, lemoniady, kas pancernych i jedyna we Wrocławiu fabryka samochodów. Dawne Przedmieście Oławskie było ulubioną dzielnicą przedsiębiorczych wrocławian. Po latach zastoju zaniedbany region ma ogromną szansę, aby się odrodzić. Zmiany już się rozpoczęły.

W dawnym Wrocławiu Przedmieście Oławskie było naturalnym miejscem dla rozwoju różnych przedsiębiorstw, a w drugiej połowie XIX w. przeszło prawdziwy gospodarczy rozkwit. Zaczęło się od budowy górnośląskiej linii kolejowej, która była w tamtych czasach magnesem dla biznesu.

Jednak po wojnie dzielnica zaczęła podupadać. Właściwie dopiero teraz, po wielu latach zastoju, ma szansę się odrodzić. Pierwszymi zwiastunami powrotu do czasów świetności są deweloperzy
i przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się prowadzić biznes na Przedmieściu. Przykładowo przy ulicy Pułaskiego czy Kościuszki działają różne biura usługowe czy branża medyczna. Podobnie na miniosiedlu loftowym Nowa Papiernia oprócz mieszkań powstały lokale handlowo-usługowe. Ale o tym za chwilę, wróćmy jeszcze do bogatej historii wrocławskiej dzielnicy.

 Naczynia połączone

Dzielnica rozwijała się błyskawicznie. Powstawały tu m.in. wytwórnie majonezu, lemoniady, fortepianów, witraży, kas pancernych, tartaki, fabryka rowerów i maszyn parowych, a także jedyna
w mieście fabryka samochodów. Obok fabryk i manufaktur ich właściciele stawiali okazałe domy.

Wiele przedsiębiorstw działało zwłaszcza przy ul. Traugutta, którą szczelnie wypełniały lokale handlowe i usługowe, ale nie tylko. Funkcjonowała tam wytwórnia wody mineralnej, fabryka tytoniu i dwie gorzelnie, a za kamienicą pod nr 102-104 - wytwórnia wódek Carla Schirdewana, której zabudowania zachowały się do dziś. Wódki i likiery tej marki cieszyły się dużym uznaniem.

Przedsiębiorstwa działały nieraz w systemie naczyń połączonych. W przylegającej do fabryki kamienicy działał duży lokal gastronomiczny. Jego klienci mogli tam dostać trunki Schirdewanów. Właściciel wytwórni mieszkał w sąsiadującym z nią pałacem z przepięknym ogrodem. Charakterystyczne, że dawne zakłady przemysłowe ukryte były często wewnątrz kwartałów kamienic lub w oficynach.

Liczne i dobrze prosperujące lokale handlowe, usługowe i gastronomiczne, większe przedsiębiorstwa,
a także wille miejskie ich właścicieli, świadczyły o ogromnej dynamice i renomie Przedmieścia Oławskiego. Częścią tego ożywienia były zakłady papiernicze Richarda Chutscha – Mechanische Papierwaren Fabrik.

Dzisiaj na ich miejscu stoi Nowa Papiernia. W pofabrycznych budynkach powstały lofty, a obok nowy obiekt z mieszkaniami inspirowanymi loftami. Na parterze jednego z budynków zaplanowano także miejsce dla czterech lokali handlowo-usługowych. Cała inwestycja wpisuje się w rewitalizację Przedmieścia Oławskiego, nad którą od dwóch lat pracuje wrocławski magistrat.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY