REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Przenieść się w... czasie? To będzie możliwe w tym muzeum

  • Autor: PAP
  • 31 lip 2017 16:42
Przenieść się w... czasie? To będzie możliwe w tym muzeum
fot. pixabay.com

Muzeum 3D za 2,1 mln złotych powstanie w ostrowskim ratuszu, któego ekspozycja będzie miała powierzchnię 152 m kwadratowych. Rozpoczęły się prace adaptacyjne części pomieszczeń, które potrwają do końca 2017 roku.

REKLAMA

Wartość unijnego dofinansowania na Muzeum 3D to blisko 1,8 mln. Miasto za inwestycję zapłaci jedynie 300 tysięcy złotych. Na koszt inwestycji składają się roboty budowlane i nadzór inwestorski, wyposażenie wnętrz oraz multimedia.

"W ratuszu rozpoczęły się prace demontażowe, czyli wyburzenia, odgruzowywanie, demontaż płyt sufitowych i posadzek" - powiedział PAP zastępca prezydenta Ostrowa Wlkp. Jakub Szczurek. W zakres prac budowlanych wchodzą m.in. wykonanie podciągów i nadproży, wyburzenie i wymurowanie ścian, montaż sufitów podwieszanych i posadzek. Wszystkie drzwi zostaną wymienione na nowe. Powstanie nowa instalacja elektryczna, kanalizacja sanitarna, wodociągowa, centralne ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja.

"Dzięki tej inwestycji poszerzymy ofertę ostrowskiego muzeum. Nie będzie to typowe muzeum z gablotami. Zwiedzający zostaną przeniesieni w świat XIX-wiecznego Ostrowa" - powiedziała PAP prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek.

Powstanie stała wystawa z multimediami o nazwie "Ulica Dawnego Miasta" oraz "Cafe Muzeum". "Ulica zaprojektowana jest na wzór ostrowskiej ulicy z XIX wieku. W tle słyszalne będą dźwięki ówczesnego Ostrowa - gwar ludzi, stukot koni, dźwięki pojazdów jeżdżących po bruku" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wlkp. Witold Banach.

Jednym z elementów będzie kino z wnętrzem stylizowanym na dawne ostrowskie Kino Roma. Będą tam wyświetlane krótkie filmy z epoki, zmontowane z archiwalnych materiałów filmowych znajdujących się w zbiorach muzeum.

Wystawa muzealna urządzona będzie w stylu dawnej ostrowskiej kawiarni-cukierni Belle-Epoque. Zwiedzający będzie mógł usiąść przy stoliku i z głośnika usłyszeć historię, opowiadaną przez postać historyczną, związaną z Ostrowem.

"Przy pomocy gogli przeniesieni zostaniemy w wirtualną rzeczywistość. Głównym aspektem jest przekazanie ostrowskich historii, a multimedia mają być wypełnieniem całości. Nie będzie to muzeum ograniczone w godzinach od 8 do 16, dzięki scenie będą organizowane eventy i spotkania autorskie. To miejsce ma żyć razem ze śródmieściem" - powiedział PAP architekt i autor koncepcji Damian Szulc.

Inwestycja zostanie sfinalizowana wraz z końcem 2017 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie





REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY