REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Przestrzeń niezmarnowana

  • Autor: Publikator
  • 15 gru 2015 09:50
Przestrzeń niezmarnowana
Etgar Keret in the Keret House, by Bartek Warzecha, © Polish Modern Art Foundation
Przestrzeń niezmarnowana
Przestrzeń niezmarnowana
Przestrzeń niezmarnowana
Przestrzeń niezmarnowana
Przestrzeń niezmarnowana
Przestrzeń niezmarnowana
Przestrzeń niezmarnowana
Przestrzeń niezmarnowana

Ile przestrzeni potrzebuje człowiek, aby mieszkać, pracować, żyć szczęśliwie? To można określić jedynie subiektywnie.

REKLAMA

Ale już zdecydowanie obiektywnie można stwierdzić, że mieszkańcy współczesnych miast mają tej przestrzeni do dyspozycji coraz mniej. Tym trudniejsze zadanie przed architektami, aby ją mądrze zagospodarować, a z tego, co zostało zrobić jak najlepszy użytek. Sztuka, którą w Japonii opanowano do perfekcji, zaczyna nie być obca europejskim metropoliom.

Parasite Office

Cechą charakterystyczną wielu moskiewskich przestrzeni jest obecność wielokondygnacyjnych budynków o ślepych, bo bezokiennych, ścianach bocznych oraz szerokich przejściach między nimi. Projekt Parasite autorstwa biura za bor architects (Arseniy Borisenko i Peter Zaytsev) przewiduje wykorzystanie wolnych przestrzeni między budynkami do tworzenia oryginalnych i ekonomicznych biur, które nie blokują dostępu do okolicznych ulic.

Koncepcję efektywnego wykorzystania przestrzeni w celu tworzenia praktycznych obszarów biznesowych za bor architects zaprezentowało na jednej z wystaw moskiewskiego biennale architektonicznego ARCH Moscow. To właśnie tak dużym miastom jak rosyjska stolica w szczególności dedykowany jest ten projekt. To one najdotkliwiej odczuwają niedobór kreatywnych obszarów biurowych.

Projekt za bor architects przewiduje utworzenie trzypiętrowej bryły z użytkową powierzchnią dachu, podzielonej modułowymi panelami podłogowymi. Rama, która nadaje mu kształt, jest jednolitą strukturą wciśniętą pomiędzy pozbawione okien ściany sąsiednich domów. Wielokątna fasada rozwijająca się w dynamiczne kształty, wykonana jest z lekkiego i wytrzymałego poliwęglanu komorowego. Tył bryły jest płaski i całkowicie przeszklony.

Poliwęglan komorowy (PCB) to wytrzymałe, a przy tym lekkie tworzywo, odporne na działanie czynników atmosferycznych. Charakteryzuje się wysoką termoizolacyjnością i doskonałą przepuszczalnością światła. Jest więc materiałem doskonałym do tworzenia tego typu konstrukcji. Sam kształt obiektu oraz jego umiejscowienie sprawiają, że przywodzi on na myśl olbrzymi, futurystyczny, owadzi kokon lub przyrośniętą do drzewa hubę.

Parasite stworzono głównie z myślą o pracownikach branż kreatywnych, zaludniających rozwijające się gospodarczo, duże miasta. To pomysł na wygospodarowywanie kawałków przestrzeni potrzebnych licznym studiom architektonicznym, nowoczesnym galeriom artystycznym i innym organizacjom, których działalność jest związana ze sztuką.



Rekomendowane dla Ciebie





REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY