REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Przestrzenie publiczne są tworzone chaotycznie i bezmyślnie

  • Autor: propertydesign.pl
  • 17 lut 2016 11:27
Przestrzenie publiczne są tworzone chaotycznie i bezmyślnie
Tomasz Studniarek

Dywagacje średniowiecznych artystów na temat tworzenia przestrzeni publicznej, która wówczas nie była w stu procentach planowana, to przeszłość. Jesteśmy w XXI wieku i powstawanie takiej przestrzeni powinno być procesem, którego jesteśmy w pełni świadomi, którym musimy zarządzać – powiedział Tomasz Studniarek z katowickiego oddziału SARP podczas sesji „Przestrzeń publiczna, Jak budować piękno wspólnej przestrzeni”, która odbyła się w czasie 4 Design Days.

REKLAMA

Zdaniem Studniarka nie mamy czasu na tworzenie przestrzeni przez wieki. - Obecnie wielomilionowe miasta w Chinach powstają w ciągu kilku lat – kompletne, z uniwersytetami, ze szkołami, z dworcami. Postęp jest taki, że musimy się tego nauczyć. Mamy wiedzę, ale nie wykorzystujemy wszystkich mechanizmów, jakie są dostępne – powiedział Studniarek.

Jego zdaniem przestrzenie publiczne są tworzone chaotycznie i bezmyślnie. To co dzieje się wokół nas zwykle jest prowadzone na zasadzie wyboru najtańszej, a nie najlepszej myśli. Trudno więc się dziwić, że często jest to przestrzeń niskiej jakości.

Zdaniem Studniarka powinno się nieustannie pracować nas strategiami rozwoju przestrzeni publicznej, tymczasem na co dzień to się nie dzieje. Powinniśmy starać się angażować w proces tworzenia takich przestrzeni.

- Są przestrzenie, które warto chronić. Dla mnie najlepszą przestrzenią publiczną jest nowe Muzeum Śląskie. Ludzie przychodzą tu zobaczyć nowe miejsce, nową perspektywę na miasto – mówił Tomasz Studniarek.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY