REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

"przeszłość/Przyszłość". Kopalnia soli w Bochni z ciekawą trasą turystyczną

  • Autor: PAP
  • 23 lis 2017 16:35
"przeszłość/Przyszłość". Kopalnia soli w Bochni z ciekawą trasą turystyczną
Fot. pixabay

Nowa interdyscyplinarna trasa, nawiązująca do historii i miejscowych podań i legend, powstaje w kopalni soli w Bochni. Trasa "przeszłość/Przyszłość" ukaże zwiedzającym zarówno niedostępne dotychczas wyrobiska, jak i w nowoczesny sposób przedstawi wszystkie aspekty kopalni i pracy górnika.

REKLAMA

O założeniach nowej trasy turystycznej poinformowano w czwartek podczas konferencji prasowej w komorze Stajnia Mysiur w Kopalni Soli "Bochnia".

Trasa "przeszłość/Przyszłość" rozpocznie się od szybu Sutoris w centrum Bochni, skąd zwiedzający zejdą schodami 70 m w dół i następnie przez blisko dwie i pół godziny będą wędrować wyrobiskami w najstarszej części kopalni, tzw. "starych górach", do głębokości 170 m.

Przez całą drogę towarzyszyć im będą multimedialne prezentacje, przybliżające historię i szczegóły pracy kopalni. Zwiedzający będą mogli m.in. zapoznać się z zagrożeniami wodnymi i sposobami odwadniania kopalni, z budową sztolni, transportem, sztuką salinarną, religijnością i tradycjami górników.

W prezentacjach wykorzystane też zostaną postaci, które ukształtowały historię miasta i kopalni, jak św. Kinga, królowie Kazimierz Wielki i Kazimierz Jagiellończyk, sekretarz króla Jana III Sobieskiego Antoni Stanisław Szczuka, Helena Modrzejewska czy rotmistrz Pilecki, który uciekając z Auschwitz kierował się na komin bocheńskiej kopalni.

Po odpoczynku w komorze Kołdras i badaniach solanki w tamtejszym laboratorium turyści wyjadą na powierzchnię szybem Campi, spod którego wcześniej wyruszyli autokarem na zwiedzanie do szybu Sutoris. Trasa dostosowana będzie do potrzeb turystów w zależności od ich wieku.

Jak poinformował prezes Zarządu Kopalni Soli "Bochnia" Zbigniew Rojek, ruszyły już prace przy remoncie schodów w szybie Sutoris, zasadnicza część wyrobisk jest już zabezpieczona pod względem górniczo-konserwatorskim i w 2018 r. ruszą prace w komorze Kołdras. Otwarcie nowej trasy planowane jest na koniec 2020 roku.

- Funkcjonująca od 1248 r. kopalnia soli była ważnym ośrodkiem naszej państwowości; tu osobiście przyjeżdżali królowie, dlatego musimy pokazać te piękne historyczne wyrobiska i związane z nimi i miastem historyczne postaci - podkreślił Zbigniew Rojek. Jak wskazał, nowa trasa zaprezentuje również wprowadzane w historycznych wyrobiskach nowoczesne na ówczesne czasy rozwiązania technologiczne.

Jak wyjaśnił dyrektor techniczny Kopalni Soli "Bochnia" Tomasz Migdas, zabezpieczenie i udostępnienie zabytkowych górniczych wyrobisk nie tylko uatrakcyjni ofertę turystyczną kopalni, ale także pozwoli na dłużej zachować historyczne dziedzictwo dla przyszłych pokoleń. Prace remontowe podniosą też komfort zwiedzających oraz poziom bezpieczeństwa w kopalni.

- Natura ma to do siebie, że nie lubi pustki, a wszystkie wyeksploatowane przestrzenie stara się zlikwidować. Aby bezpiecznie się po nich poruszać, należy więc wykonać niezbędne prace górniczo-remontowe. Ponieważ Kopalnia Soli w Bochni od czterech lat jest wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, mamy obowiązek działania z jak największym szacunkiem do samej substancji, aby zachować nasze dziedzictwo - podkreślił Tomasz Migdas.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY