REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Przylasek Rusiecki – oto przyszłość Nowej Huty i Małych Krakowskich Mazur

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 06 gru 2017 16:20
Przylasek Rusiecki – oto przyszłość Nowej Huty i Małych Krakowskich Mazur
fot. materiały prasowe

W przyszłym roku rozpoczną się inwestycje na terenie Przylasku Rusieckiego. 5 grudnia 2017 roku Zarząd Województwa Małopolskiego zdecydował o ich dofinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Jest wśród nich projekt Kraków Nowa Huta Przyszłości mający na celu kompleksowe zagospodarowanie otoczenia zbiornika nr 1. Oznacza to, że najpóźniej za 3 lata powstanie pierwszy, ważny element Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki”, a Małe Krakowskie Mazury zyskają wreszcie profesjonalną infrastrukturę turystyczno-rekreacyjną.

REKLAMA

Stara Żwirownia – nowe życie

Kompleks 14 zbiorników wodnych w Przylasku Rusieckim powstał w dawnym zakolu Wisły, gdzie w latach 50. i 60. XX wieku gdzie wydobywano żwir na budowę kombinatu metalurgicznego, stąd zwyczajowa nazwa tego obszaru - „Żwirownia”. Przez lata największy ze zbiorników (potocznie nazywany zbiornikiem numer 1) był i jest ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców Nowej Huty i okolic. Niestety, teren w niczym nie przypomina miejskiego kąpieliska - brakuje toalet, przebieralni i zagospodarowania terenu. Od przyszłego roku czas na zmiany - Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. rozpocznie tam inwestycje, które zmienią te tereny w tętniące życiem miejsce i przestrzeń przyjazną dla mieszkańców. Stara żwirownia zyska więc nowe życie.

Ochrona bioróżnorodności

Jednym z najważniejszych aspektów w trakcie opracowywania koncepcji zagospodarowania terenów w Przylasku Rusieckiego było zachowanie przyrodniczych, widokowych oraz krajobrazowych walorów tego miejsca i w miarę możliwości jak najmniejsza ingerencja w środowisko naturalne. Znalazło to również odzwierciedlenie w planowanych nasadzeniach. Projekt zieleni będzie bazował na rodzimych gatunkach drzew, krzewów i traw. Pojawią się więc jesiony wyniosłe, czeremchy, wierzby Iwa, derenie, czarne bzy, tataraki, czy trzmieliny pospolite. Niewątpliwą atrakcją Przylasku Rusieckiego będzie łąka kwietna, kwitnąca od wiosny do jesieni.

Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki” (zagospodarowanie otoczenia zbiornika nr 1)

Powierzchnia terenu objętego projektem wynosi ponad 26 hektarów. Szacunkowa, łączna wartość nakładów inwestycyjnych jest określana na kwotę niemal 10 milionów złotych. Dofinansowanie z Funduszy Europejskich przekroczy połowę tej kwoty. Prace w Przylasku rozpoczną się w połowie przyszłego roku i potrwają dwa lata.

W ramach tych prac przewidziano uporządkowanie terenu, budowę układu ścieżek, ciągów pieszych, pieszo-rowerowych, a także parkingu. Projekt zakłada też powstanie piaszczystej plaży, z wydzielonymi kąpieliskami, boiskiem do piłki plażowej i polaną festynową. Pojawią się również pomosty oraz platforma do wodowania niewielkich łodzi. Całość będzie dopełniona wypożyczalnią sprzętów wodnych, przebieralniami i sanitariatami. Swoje miejsce do odpoczynku znajdą również rodziny z dziećmi. Do ich dyspozycji zostanie oddana specjalnie wydzielona strefa wodna (z pływającym basenem) a także plac zabaw. Przy zbiorniku stanie również namiot plenerowy, a także pomost „zgromadzeń” - miejsce spotkań i zebrań, które z pewnością przyczynią się do aktywizacji lokalnej społeczności. Spotkaniom sprzyjać będzie również mała architektura – ławki, leżaki, hamaki, parasole plażowe i nawiązujące do tradycji byłej żwirowni głazy narzutowe będące równocześnie wygodnymi siedziskami. Trudno wyobrazić sobie Przylasek Rusiecki bez wędkarzy, dlatego też po zachodniej stronie zbiornika zaprojektowano pomosty, na których znajdować się będą stanowiska do wędkowania i punkty widokowe. Ponadto, nad bezpieczeństwem użytkowników czuwać będą ratownicy, dla których powstaną wieże obserwacyjne.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY