REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Przyspieszenie procedury budowlanej dla inwestorów prywatnych

  • Autor: Dziennik Gazeta Prawna
  • 06 mar 2014 13:16
Przyspieszenie procedury budowlanej dla inwestorów prywatnych

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przedstawiło projekt zmian w ustawie Prawa budowlanego. Inwestor planujący budowę domu jednorodzinnego będzie mógł rozpocząć realizację po samym zgłoszeniu budowy, wraz z projektem budowlanym, do odpowiedniego organu.

REKLAMA

Celem nowelizacji w Prawie budowlanym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 14009 z późn. zm.) jest przyspieszenie procedury budowlanej i uproszczenie jej. Wystarczy, aby inwestor przedstawił projekt budowlany i zgłosił budowę do odpowiedniego dla swojej działki organu.

Warunkiem jest oddziaływanie planowanej inwestycji wyłącznie w obrębie działki należącej do inwestora. Obszar oddziaływania obiektu planowanego ma być określony w projekcie budowlanym, a czuwać nad nim ma projektant. Jeżeli warunek ten zostanie spełniony to nie trzeba będzie ubiegać się o pozwolenie na budowę, które to najbardziej wydłużało proces budowlany.

To czy budynek, którego posadowienie jest planowane na danej działce, będzie oddziaływał wyłącznie w jej obrębie, zostanie sprawdzone przez organ administracji architektoniczno-budowlanej odpowiedni dla rejonu. „Sposób wyznaczenia obszaru oddziaływania obiektu nie jest dowolny, lecz w sposób jednoznaczny wynika z przepisów prawa powszechnie obowiązującego.” – wskazują projektodawcy. 

Dodatkowo projektodawcy chcą, aby ograniczony został katalog budynków, które po zakończonej budowie, wymagają wydania pozwolenia na użytkowanie.
Zmiana ta dotyczy jednak tych terenów dla których ustalone są plany miejscowe. Na terenach, dla których takich planów nie ma, będzie można wznieść dom na podstawie zgłoszenia z projektem dopiero po uzyskaniu warunków zabudowy.

Mimo tej zmiany wznoszenie domu na podstawie zgłoszenia z projektem nie będzie obligiem. Ci inwestorzy, którzy z różnych powodów będą chcieli uzyskać tradycyjne jak dotąd pozwolenie na budowę, na podstawie art. 29 ust. 4 ustawy, będą mogli o nie nadal występować.

Co ważne, w noweli wprowadza się, nieznane dotychczas, procedury mające chronić interesy sąsiadujących posesji i ich właścicieli. Inwestor będzie musiał przedłożyć, razem z projektem, zgody na swoją budowę od wszystkich właścicieli sąsiadujących działek.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY