REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Przyszłość miast leży nad rzeką?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 08 sie 2016 14:06
Przyszłość miast leży nad rzeką?
fot. pixabay.com

Bliskość rzeki wpływa na atrakcyjność okolicy i rozwój infrastruktury turystycznej. To nie wszystko. Jak przekonują architekci, coraz więcej inwestorów widzi ogromny potencjał terenów nadrzecznych i to właśnie je wybierają pod nowe projekty.

REKLAMA

- Przez lata rzeki wyznaczały obszar, wokół którego toczyło się życie. Niestety z biegiem czasu ich funkcja traciła na znaczeniu, a przestrzenie wokół zaniedbywano. Tymczasem, jak widać to na przykładzie krajów zachodnich, obecność rzeki w mieście przynosi wiele korzyści zarówno mieszkańcom, jak i potencjalnym inwestorom – tłumaczy Agnieszka Szczepaniak, architekt z AP Szczepaniak.

Jak dodaje, obszary te coraz częściej są poddawane procesowi rewitalizacji. Tworzone są tam przestrzenie rekreacyjne – liczne place zabaw, boiska do gry w piłkę, ścieżki rowerowe czy trasy biegowe. – Jednym z miast, które zrewitalizowało obszary nadbrzeżne jest Madryt. Projekt przeniesienia pod ziemię obwodnicy miejskiej, położonej wokół rzeki, dodatkowo przyczynił się do powstania nowego obszaru zielonego – parku Madrid Rio. Zasadniczo, wytyczną było stworzenie komunikacji między obiema stronami rzeki, która do tej pory dzieliła miasto. Co ważne, wprowadzenie takich zmian jest możliwe tylko wtedy, gdy mamy miejscowy plan zagospodarowania dla obszarów wzdłuż rzeki na wszystkich jej odcinkach, a władze miasta i mieszkańcy rozumieją ich zasadność – nadmienia.

Choć istnieje wiele typów usytuowania miast względem rzeki, płynące z takiego położenia korzyści są jednakowe: stwarzają dobre okoliczności do zaktywizowania lokalnej społeczności. Ściągają nie tylko turystów, ale coraz częściej także inwestorów, którzy to właśnie w obrębie tych terenów rozpoczynają nowe inwestycje.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY