REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Przyszłość rynku biurowego. Eksperci mają skrajne opinie

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 29 wrz 2014 15:20
Przyszłość rynku biurowego. Eksperci mają skrajne opinie
Property Forum 2014, fot. Żelazna Studio

Paneliści sesji „Polska z perspektywy funduszy inwestujących na rynku nieruchomości komercyjnych" podczas konferencji Property Forum 2014 zastanawiali m.in. jak rysuje się najbliższa przyszłość na rynku biurowym, czy powinniśmy się już martwić, że popyt przestał doganiać podaż, a Warszawie grozi wzrost pustostanów biurowych?

REKLAMA

Krzysztof Tokarski prezes zarządu Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych PZU SA wskazuje, że pewnym zagrożeniem jest bardzo duża liczba projektów biurowych realizowanych obecnie w Warszawie. - Pytanie, czy rynek jest w stanie zaabsorbować tak dużą podaż? - zastanawia się i prognozuje, że w najbliższym czasie nastąpi duża presja na obniżenie czynszów najmu w stolicy.

Podobnego zdania jest Agnieszka Beata Sawicka, Associate Director w AEW Europe. - Rosnący wskaźnik pustostanów na warszawskim rynku biurowym budzi pewien niepokój i trudno przewidzieć, czy w najbliższych miesiącach sytuacja się ustabilizuje - obawia się panelistka.

Z kolei Michał Koślacz, członek Zarządu w Capital Park SA z dużą dozą optymizmu patrzy w kierunku rynku biurowego. - Pojawiają się głosy, że zbliżamy się do bańki i kryzysu, jednak porównując polski rynek biurowy z krajami Europy Zachodniej wcale nie jest tak źle i mamy kogo gonić - twierdzi. Panelista podaje, że we Frankfurcie jest 12 mln mkw. powierzchni biurowych, natomiast w Warszawie tylko 4 mln mkw. - Ponieważ Polska znajduje się w strukturach europejskich i jest darzona sporym zaufaniem ze strony inwestorów zagranicznych, to rynek biurowy będzie dalej się rozwijał - konkluduje Michał Koślacz.

Wtóruje mu Michał Sternicki, dyrektor generalny Aareal Bank AG Oddział w Polsce. - Cały rynek powierzchni biurowej w Warszawie to "jedna" ulica w Mediolanie. Jednak powinniśmy porównywać potencjalne możliwości, ich wykorzystanie, a dodatkowo odrobić przysłowiową pracę domową - stwierdza prelegent.

Odmiennego zdania jest Mieczysław Godzisz, prezes zarządu Hines Polska. - Nie ma prostych paraleli, nie można porównać rynku nieruchomości biurowych w Niemczech do tych w Polsce, ponieważ występują inne warunki makroekonomiczne - oponuje panelista.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY