REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Q22 bez tajemnic

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 14 paź 2016 14:34
Q22 bez tajemnic
Q22 w Warszawie, fot. materiały inwestora

Prawie 10 tys. ton żelaza, 34 tys. m. sześciennych betonu, szkło o powierzchni cztery razy większej niż plac Piłsudskiego, kable, które mogłyby połączyć Warszawę z Rzymem – to liczby opisujące warszawski wieżowiec Q22, który stanął u zbiegu al. Jana Pawła II i ul. Grzybowskiej.

REKLAMA

Na otwarcie, zaplanowane na najbliższy weekend 15 i 16 października, zaproszeni zostali warszawiacy. Blisko 2,5 tys. osób zobaczy budynek od środka oraz panoramę miasta z najwyższych kondygnacji.

- W lipcu otrzymaliśmy pozwolenie na użytkowanie, pomyślnie zakończyliśmy okres próbny wszystkich instalacji i urządzeń w budynku. Teraz możemy świętować sukces tego projektu – mówi Rafał Mazurczak, członek zarządu Echo Investment, dewelopera który zbudował Q22.

Q22 ma 38  kondygnacji biur, 155 metrów wysokości i 53 tys. mkw. powierzchni – ponad siedem razy tyle, co Zamek Królewski na Wawelu. Został zaprojektowany w pracowni prof. Stefana Kuryłowicza i wznosi się na miejscu, w którym jeszcze 5 lat temu stał niezbyt udany budynek hotelu Mercure. Swoje siedziby będą w nim miały m.in. Deloitte, Allegro, renomowane kancelarie prawne czy zaawansowane centra badawczo-rozwojowe. Rafał Mazurczak podkreśla, że był to projekt o olbrzymiej skali.

- Budowa Q22 była dla Echo Investment dużym wyzwaniem. Pracowało na niej ponad 80 polskich firm wykonawczych oraz kilkaset ich podwykonawców i dostawców. W szczytowym momencie było to nawet 750 osób. Na budowę wykorzystaliśmy tyle stali, ile wystarczyłoby na 190 wagonów towarowych; dwa razy tyle betonu, ile wykorzystano na budowę Mostu Świętokrzyskiego, do tego 1 700 km kabli elektrycznych, 20 km rur, 7,5 tys. tryskaczy przeciwpożarowych – wymienia Rafał Mazurczak.

Q22 rozłożony na czynniki pierwsze

82 – tyle firm pracowało bezpośrednio na budowie, prawie wszystkie to firmy polskie;
750 – tyle osób pracowało na budowie w szczytowym momencie, czyli w marcu 2016 roku;
9500 ton – tyle stali wykorzystano do budowy: wystarczyłoby na zbudowanie 190 wagonów kolejowych;
34 000 m3 – tyle zużyto betonu. To dwa razy więcej, niż na Most Świętokrzyski;
53 000 mkw. – to powierzchnia biur. Mieści około 5 tys. pracowników i jest 7,5 razy większa niż Zamek Królewski na Wawelu;
81,000 mkw. – tyle szkła mieści się na fasadzie budynku. Powierzchnia warszawskiego placu Piłsudskiego jest cztery razy mniejsza
20 km – to łączna długość rur zainstalowanych w budynku;
1 700 km – tyle mieści się tu kabli. Taka jest odległość z Warszawy do Rzymu;
360 – tyle zainstalowane jest w budynku umywalek: przez rok można codziennie korzystać z innej

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY