REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Radom: Mieszkańcy chcą ożywienia miejscowego Rynku

  • Autor: PAP
  • 04 gru 2015 16:31
fot. Fotolia

Mieszkańcy Radomia chcą ożywienia miejscowego Rynku. Oczekiwania radomian potwierdziły konsultacje społeczne prowadzone przez ostatni miesiąc przez władze miasta. W planach jest rewitalizacji zabytkowego Miasta Kazimierzowskiego, w obrębie którego znajduje się Rynek.

REKLAMA

Na co dzień radomski Rynek świeci pustkami. "I to najbardziej boli radomian, którzy podczas konsultacji społecznych potwierdzili, że ta część miasta powinna tętnić życiem" - mówi dyrektor kancelarii prezydenta Radomia Mateusz Tyczyński.

Z prawie pół tysiąca ankiet, które trafiły do magistratu, wynika, że radomianie widzą potrzebę zmiany wizerunkowej tej części miasta. Konieczna jest - ich zdaniem - przebudowa płyty Rynku, remont zrujnowanych kamienic, budowa parkingu oraz stworzenie nowego układu komunikacyjnego, przyjaznego dla pieszych i rowerzystów.

Mieszkańcy proponują, by w Rynku umieścić instytucje i placówki, których obecność przyczyniłaby się do ożywienia tego miejsca. "Chodzi o stworzenie warunków do funkcjonowania dobrych lokali, kawiarni, galerii, muzeów i innych placówek kultury"- mówi Dagmara Gac z biura prasowego radomskiego magistratu.

Zdaniem radomian to właśnie na Rynku powinny odbywać się świąteczne i okolicznościowe jarmarki oraz imprezy przyciągające publiczność.

Pojawiły się także bardziej niekonwencjonalne pomysły, jak np. elektryczny autobus jeżdżący przez Rynek i główną ulicę Radomia - Żeromskiego, czy też wprowadzenie do późnych godzin nocnych patroli straży miejskiej w historycznych strojach, co - zdaniem pomysłodawców - mogłoby uatrakcyjnić turystycznie Radom.

Propozycje mieszkańców zostaną wykorzystane w opracowywanym "Programie Rewitalizacji Gminy Miasta Radomia na lata 2014-2023" oraz we wniosku, który magistrat przygotowuje w ramach rządowego konkursu "Modelowa rewitalizacja miast".

"Radom będzie się starał o pieniądze, które będą mogły zostać przeznaczone m.in. na opracowanie szczegółowego programu rewitalizacji. Ten z kolei będzie podstawą do ubiegania się o unijne fundusze z kolejnych programów" - tłumaczy Gac.

W centralnym miejscu na radomskim rynku znajduje się Pomnik Czynu Legionowego. Swoją siedzibę ma też tutaj Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Od kilku lat stoi opuszczony budynek ratusza, w którym do niedawna mieściło się Archiwum Państwowe.

Miasto przygotowało dokumentację projektową na remont budynku, w którym w przyszłości ma być prowadzona działalność kulturalna i edukacyjna. W planach jest także przeniesienie tutaj siedziby Rady Miejskiej oraz niektórych wydziałów magistratu.

W przyszłym tygodniu miasto rozstrzygnie konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla znajdującej się w Rynku, zrujnowanej, tzw. kamienicy Deskurów. W przyszłości ma się tam mieścić Muzeum Miasta Radomia.

Konkurs obejmuje także koncepcję zagospodarowania płyty radomskiego rynku, z uwzględnieniem budowy podziemnego parkingu na około 150-200 miejsc. Koszt zagospodarowania kamienicy i Rynku ma nie przekroczyć 40 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY