REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Rajza po Kato, czyli podróż po katowickiej architekturze

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 22 lip 2014 13:18
Rajza po Kato, czyli podróż po katowickiej architekturze
fot. Katowice
Rajza po Kato, czyli podróż po katowickiej architekturze
Rajza po Kato, czyli podróż po katowickiej architekturze
Rajza po Kato, czyli podróż po katowickiej architekturze
Rajza po Kato, czyli podróż po katowickiej architekturze

Za kilka dni w Katowicach, Griffin Art Space rozpocznie projekt Rajza po Kato. To fotograficzna podróż po najważniejszych budynkach miasta.

REKLAMA

Pierwszego sierpnia w Katowicach ruszy kolejna odsłona zainicjowanego przez Griffin Art Space projektu „Rajza po Kato”. Akcja rozpocznie się wystawą zdjęć zaprezentowanych na ogrodzeniu placu budowy Supersamu, przy ul. Piotra Skargi 6. „Rajza po Kato” zagości też na OFF Festival Katowice, gdzie przez 3 dni trwania imprezy w specjalnym Pawilonie odbywać się będą projekcje filmów, dyskusje i warsztaty. W programie edycji również spacery miejskie szlakiem niezwykłej architektury Katowic.

Ten etap projektu będzie wizualną podróżą po katowickiej architekturze, stanowiącej mariaż historii polskiej i niemieckiej. Sierpniową „Rajzę po Kato” otworzy wystawa fotografii, stworzonych specjalnie na tę okazję przez Nicolasa Grospierre’a. Ekspozycja Galerii 138 m przybliży zwiedzającym najbardziej charakterystyczne miejsca Katowic, które łączą w sobie tradycję z nowoczesnością. Począwszy od osiedli robotniczych – Giszowca i Nikiszowca, poprzez modernizm dwudziestolecia międzywojennego, aż do przykładów stylu powojennego – Pierwszego Drapacza Chmur, Katowickiego Spodka czy znanego Osiedla Gwiazdy. Artysta uwiecznił również obiekty, które uznawane są obecnie za symbole Katowic – Dom Kultury czy budynek CINiBA.  Wystawa  ukazuje piękno podlegającej stałym przemianom architektury miasta – dostosowującej się do współczesności z szacunkiem dla śląskiej tradycji.

Z metamorfozą Katowic będą mogli zapoznać się także uczestnicy OFF Festival Katowice. Na jego terenie działał będzie specjalny Pawilon „Rajzy po Kato”, w którym odbywać się będą projekcje filmów, spotkania z autorami oraz warsztaty. Dla zainteresowanych architekturą i urbanistyką organizatorzy przewidzieli strefę wolnego czytania wyposażoną w leżaki, gdzie udostępnione zostaną ciekawe publikacje dotyczące architektury, w tym także Katowic. W ramach 2. odsłony projektu odbędą się też spacery po Katowicach.

To już druga odsłona projektu, którego mecenasem jest DH Supersam, a organizatorem Griffin Art Space – instytucja powołana przez Griffin Group, aby wspierać i promować sztukę. Założeniem Griffin Art Space jest ożywianie życia artystycznego i promowanie współpracy biznesu z kulturą. Głównym sposobem działania jest mecenat nad najciekawszymi wydarzeniami kulturalnymi oraz działalnością wyróżniających się instytucji kultury.

W ramach akcji „Rajza po Kato”, do jesieni 2015 roku specjaliści i twórcy będą prowadzili warsztaty, spotkania, cykle plenerowych wystaw i akcje miejskie. Ich główną rolą będzie stworzenie nowej wizualnej mapy Katowic, odświeżenie wizerunku miasta i ożywienie twórczej aktywności jego mieszkańców. Efektem 2-letniej Rajzy będzie publikacja kulturalnego przewodnika po Katowicach.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY