REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Ratusz Marszałkowski w Krakowie z BREEAM Excellent

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 17 lis 2015 12:48
Ratusz Marszałkowski w Krakowie z BREEAM Excellent
RM Model urbanistyka - Horizone Studio, Małeccy Biuro projektowe
Ratusz Marszałkowski w Krakowie z BREEAM Excellent
Ratusz Marszałkowski w Krakowie z BREEAM Excellent
Ratusz Marszałkowski w Krakowie z BREEAM Excellent

Zespół budynków nowego Ratusza Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie zaprojektowany przez Horizone Studio oraz Małeccy Biuro Projektowe otrzymał certyfikat BREEAM Excellent. Projekt uzyskał 73,3 proc. według nowej, zaostrzonej punktacji BREEAM International NC 2013.

REKLAMA

To pierwszy obiekt publiczny w Polsce, który został poddany certyfikacji. Ratusz Marszałkowski w Krakowie otrzymał certyfikat BREEAM Excellent m.in. dzięki zastosowaniu zaawansowanych rozwiązań instalacyjnych (m.in. tri-generacja jako źródło ciepła, chłodu i energii elektrycznej, cyfrowy system sterowania oświetleniem DALI w oparciu o źródła LED), pełnemu sterowaniu pracą budynku zintegrowanemu w ramach BMS, a także licznym innowacyjnym rozwiązaniom architektonicznym, które pomogły w uzyskaniu wysokiej oceny w tzw. „miękkich” kategoriach (oświetlenie, akustyka, materiały i zagospodarowanie terenu).

Analiza przeprowadzonej certyfikacji pokazuje, że budynek nie tylko będzie energooszczędny, ale przede wszystkim przyjazny dla jego użytkowników i odwiedzających.

- Z naszego punktu widzenia, jako projektantów, najistotniejszą informacją jest wiadomość, że poziom BREEAM Excellent został osiągnięty bez konieczności wprowadzania w projekcie większych zmian w stosunku do koncepcji konkursowej z października 2013r. To oznacza, że od samego początku prac koncepcyjnych, nasze założenia dot. energooszczędności, ekologiczności i jakości rozwiązań architektonicznych były prawidłowe – mówi Bartłomiej Kisielewski, partner w Horizone Studio.

Ratusz Marszałkowski w ramach swoich przestrzeni ma uwzględnić pomieszczenia Sejmiku Województwa Małopolskiego, Zarządu Województwa, biura departamentów Urzędu Marszałkowskiego, jednostek samorządowych, a także dodatkowe funkcje komercyjne (sklepy, gastronomię i przedszkole). Zespół składać się będzie z trzech budynków o łącznej powierzchni całkowitej 46 tys. metrów kwadratowych. Jego realizacja planowana jest na drugą połowę 2016 roku. Inwestorem jest Regionalne Centrum Administracyjne „Małopolska”.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY