REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Relacja (nie)doskonała

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 14 kwi 2014 14:23
Relacja (nie)doskonała
Tomasz Wuczyński, założyciel pracowni Grupa Plus Architekci

Relacje między architektami a inwestorem bywają burzliwe. Zazwyczaj szwankuje komunikacja, w której zarówno jedna, jak i druga strona popełnia błędy. Chciałbym się jednak skupić na architektach - mówi Tomasz Wuczyński, założyciel pracowni Grupa Plus Architekci.

REKLAMA

Sama świadomość, na co zwrócić uwagę i czego unikać, to już pewna droga do sukcesu, jakim będzie projekt budynku oddany na czas zgodnie z oczekiwaniami inwestora.

Tomasz Wuczyński, architekt, założyciel pracowni Grupa Plus Architekci, opowiada o swoich spostrzeżeniach podczas współpracy z inwestorami. - Spotykamy klientów, którzy mówią, że architekci „budują swoje marzenia” za pieniądze inwestora lub, że architekt ich nie słucha. Być może koledzy z branży się oburzą, ale uważam, że niestety często tak jest. Brak precyzyjnego wsłuchania się w potrzeby inwestora i stawianie na pierwszym miejscu swoich ambicji oraz „misji tworzenia” skutkuje projektowaniem budynków, w których klienci pracują lub mieszkają jak w za małym bucie.

Architekt zwraca  uwagę na to, że projektowanie przestrzeni biurowych zawsze zaczynać trzeba od precyzyjnego kwestionariusza i wywiadu na temat sposobu pracy poszczególnych zespołów, zdefiniowania ich potrzeb, mobilności i elastyczności, aby stworzyć przestrzeń „szytą na miarę”, ale na tyle uniwersalną, by po jakimś czasie nie stała się nieużyteczna.

Projekt wpisany w przestrzeń miasta

Projektant powinien być nie tylko „przewodnikiem” i „dostawcą” rozwiązania estetycznego. Przede wszystkim architekci dostarczają rozwiązania funkcjonalne. Umiejętność wyboru materiałów w oparciu o doświadczenie i wiedzę techniczną jest tym co odróżnia architekta od laika. Wybór materiałów nie może być dokonywany tylko w oparciu o kryteria estetyczne, ale również praktyczne, powinien również wynikać z dążenia do wpisania budynku w otaczającą go przestrzeń miasta.

Inwestor musi rozumieć potrzebę wykorzystania danych rozwiązań i elementów, w innym razie zrezygnuje z nich. Skutkiem tego powstaje architektura pozbawiona wyrazu, bez znaczenia dla otoczenia, a jako inwestycja nie jest rozpoznawalna i nie pracuje na pozytywny wizerunek inwestora. To dość częsty grzech projektantów, którzy zapominają o tym, o czym mówił Stefan Kuryłowicz: “architektura to sztuka realizacji”.

Zrozumienie na linii architekt - inwestor

Innym problemem, przede wszystkim w małych pracowniach, bywa organizacja pracy. Znacznie ułatwia ją obecność project managera. W miejscu, w którym „kreatywne umysły” pochylają się nad kilkoma projektami jednocześnie, niezbędna jest osoba nadzorująca przebieg prac i raportująca klientowi status projektu. Umożliwia to inwestorowi przygotowanie się odpowiednio wcześnie na ewentualne zmiany w projekcie, które przy tak złożonym i długim procesie mogą się pojawić.

Udana architektura jest zwykle wynikiem spotkania utalentowanego projektanta i wymagającego inwestora. Zaprośmy klienta do pracowni, niech poczuje trud weryfikacji kolejnych wersji projektu, zrozumie, ile analiz należy wykonać. W odpowiednio stworzonych warunkach zrodzi się na tyle bliska więź, że inwestor będzie śmiało zadawał pytania i artykułował swoje obawy, rezygnując przy tym z roszczeniowej postawy.

Grupa Plus Architekci jest znana m.in. z realizacji projektów takich jak: hotel Poziom 511, siedziba główna firmy AWBUD. W portfolio znajdują się projekty koncepcyjne: Dom Intowertyka, Dom Pasmowy - z serii introwertycznych domów bez okien, Dom z Plastiku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY