REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Remont domu Marii Skłodowskiej-Curie. A w planach muzeum noblistki

  • Autor: UM Warszawa
  • 04 sie 2016 14:46
Remont domu Marii Skłodowskiej-Curie. A w planach muzeum noblistki
fot. UM Warszawa

Kamienica przy ul. Freta 16 w Warszawie, w której 149 lat temu urodziła się Maria Skłodowska-Curie, przechodzi gruntowny remont. Po jego zakończeniu będzie się w niej mieściło muzeum noblistki.

REKLAMA

Placówka prezentująca dorobek wielkiej uczonej wzbogaci swoje funkcje. Po remoncie do dyspozycji muzeum będzie cała kamienica od piwnic po strych, gdzie zostaną ulokowane sale konferencyjne i wystawy czasowe. Drugie piętro będzie służyć administracji, pierwsze i parter zajmą sale wystawowe, czytelnia, sala wykładowa, kasy, sklepik muzealny. W piwnicy zostanie pomieszczone archiwum i magazyn zbiorów - informuje oficjalny portal miejski Warszawy.

Remont budynku był uzgadniany ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków, który w 2012 roku wydawał zalecenia dla remontu budynku, w 2013 roku  postanowienie uzgadniające projekt, a  w 2015 roku decyzję pozwalająca na prace. Poszczególne etapy prac remontowych kontrolowane są przez pracowników BSKZ – głównie elewacje, tynki i kolorystyka, ale też rozwiązania materiałowe wewnątrz.

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie prowadzone przez Polskie Towarzystwo Chemiczne - zwraca uwagę, że zmodernizowana i powiększona powierzchnia użytkowa kamienicy pozwoli na prezentacje nie tylko dorobku noblistki, ale także na przedstawienie historii chemii polskiej oraz postaci wybitnych naukowców – chemików, jak Jędrzej Śniadecki czy Ignacy Mościcki. Po remoncie w budynku będzie się znajdować sala wykładowo-projekcyjna umożliwiająca wyświetlanie filmów o Marii Skłodowskiej-Curie, co do tej pory nie było możliwe.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY