REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Remont Pomnika Grunwaldzkiego przy użyciu... łusek z orzechów

  • Autor: PAP
  • 21 kwi 2016 15:52
fot. Fotolia

W Krakowie rozpoczął się remont pomnika Grunwaldzkiego, stojącego na placu Matejki. Do oczyszczania wykonanych z brązu rzeźb użyte zostaną m.in. łuski orzechów arachidowych.

REKLAMA

Przeprowadzenie remontu zalecił Wojewódzki Konserwator Zabytków, bo wykonane z brązu rzeźby pokrywa gruba warstwa zanieczyszczeń. Pomnik nie był odnawiany, od kiedy w 1976 r. został ustawiony w miejsce zniszczonego podczas okupacji oryginału z 1910 r. upamiętniającego 500-lecie zwycięstwa nad Krzyżakami.

Pomnik został otoczony rusztowaniami. "Prowadzimy obecnie próby zabiegów konserwatorskich, ich efekt przedstawimy podczas komisji, która odbędzie się prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia. Po zaakceptowaniu otrzymanych rezultatów przystąpimy do pracy" - powiedziała Maria Marzec z firmy, która będzie zajmować się konserwacją pomnika.

W ramach remontu zaplanowano m.in.: oczyszczenie z zabrudzeń rzeźb oraz wykonanego z granitu cokołu, uzupełnienie ubytków spoin ołowianych, które scalają kamienne bloki, mocniejsze przytwierdzenie tablic z herbami i naprawę drobnych uszkodzeń.

Rzeźby będą czyszczone najpierw gorącą parą wodną, a później specjalnie spreparowanymi i odtłuszczonymi łuskami orzechów arachidowych. "Kiedyś w ten sposób czyszczono z brudu samoloty. To bardzo skuteczna metoda, która pozwala na ściągnięcie zewnętrznej warstwy zabrudzeń przy zachowaniu patyny. Po oczyszczeniu rzeźby zostaną zabezpieczone gorącym woskiem" - mówiła dr inż. Elżbieta Maria Nosek, rzeczoznawca ministra kultury i dziedzictwa narodowego ds. konserwacji zabytków metalowych.

Pomnik Grunwaldzki w Krakowie przedstawia na szczycie monumentu króla Władysława Jagiełłę na koniu. Poniżej znajduje się postać wielkiego księcia litewskiego Witolda, u stóp którego leży ciało pokonanego wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego Urlicha von Jungingena. Pomnik został zaprojektowany przez Antoniego Wiwulskiego, a ufundowany przez kompozytora i polityka Jana Ignacego Paderewskiego.

W listopadzie 1939 r. Niemcy przystąpili do rozbiórki monumentu, która trwała do kwietnia 1940. Pomnik odbudowano w 1976 r. według modelu rekonstrukcyjnego, wykonanego przez Mariana Koniecznego. U podnóża pomnika znajduje się płyta Grobu Nieznanego Żołnierza.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY