REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Renesansowe kamienice Muzeum Okręgowego będą odnowione

  • Autor: PAP
  • 08 maj 2017 09:11
fot. pixabay.com

Muzeum Okręgowe w Tarnowie przeprowadzi modernizację dwóch renesansowych kamienic przy tamtejszym rynku, w których będą eksponowane jego zbiory. Instytucja otrzyma na ten cel 5,65 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

REKLAMA

Dyrekcja placówki otrzymała od władz regionu umowę gwarantującą dofinansowanie przedsięwzięcia.Jak podkreślił dyrektor muzeum Andrzej Szpunar, dzięki środkom pochodzącym z RPO do końca 2018 r. będą zrealizowane zadania, które pozwolą wrócić do dawnej świetności zabytkowym kamienicom zajmowanym przez tę instytucję.

Zgodnie z planami wewnątrz kamienic, mieszczących się przy Rynku 20-21 powstanie stała ekspozycja historyczna. Przy jej projektowaniu zostaną wykorzystane najnowocześniejsze, panujące w muzealnictwie trendy oraz możliwości technologiczne, w tym sprzęt multimedialny.

W ramach zaplanowanych prac konserwatorskich i zabezpieczających zabytkowe kamienice, przewidziane są też roboty rozbiórkowe, budowlane i wykończeniowe. Wymienione zostaną instalacje wewnętrzne oraz stolarka okienna i drzwiowa. Pojawią się nowe windy, balustrady i urządzenia wentylacyjne. Poszczególne pomieszczenia muzeum zostaną na nowo wyposażone. Zaplanowane jest również przeprowadzenie prac konserwatorskich przy kilkudziesięciu eksponatach z kolekcji Działu Archeologii i Historii.

Wicemarszałek Małopolski Stanisław Sorys zaznaczył, że modernizacja dwóch renesansowych kamienic przy tarnowskim rynku, to jedno z 38 zadań zapewniających ochronę zabytków w województwie. Zarząd regionu przeznaczył na ten cel łącznie ponad 123,5 mln zł.

Muzeum Okręgowe w Tarnowie jest jednostką Województwa Małopolskiego. Powstało w 1927 r. Swoje zbiory prezentuje w dziewięciu placówkach i oddziałach, na terenie pięciu powiatów. Jego główna siedziba znajduje się w odnowionym Ratuszu na Rynku w Tarnowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY