REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Renowacja zabytkowych fontann w ramach projektu "Szlak kamienia"

  • Autor: PAP
  • 27 lut 2017 09:00
fot. pixabay.com

Cztery zabytkowe, barokowe fontanny w Świdnicy zostaną odrestaurowane w ramach projektu „Szlak Kamienia”. To efekt realizacji przez polskie i czeskie samorządy programu współpracy transgranicznej Interreg Czechy-Polska 2014-20.

REKLAMA

Jak poinformowała rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy Magdalena Dzwonkowska, samorząd na realizację projektu "Szlak Kamienia" otrzyma 268 tys. euro dotacji z funduszy unijnych.

"Odrestaurowane zostaną cztery fontanny w Rynku. Zakres prac obejmie między innymi konserwację kamienia fontann oraz budowę ich sieci: wodno-kanalizacyjnych i elektrycznych. Utworzona zostanie oznaczona tablicami trasa turystyczna po całej Świdnicy, po jej cennych kamiennych obiektach, takich jak m.in. fontanny, rzeźby, portale, fragmenty murów miejskich" - powiedziała rzecznik.

Dodała, że planowane jest też wydanie publikacji wraz z mapą wszystkich tras projektowych, dotyczącej kamiennych elementów w mieście.

"Odrestaurowane fontanny staną się częścią tras turystycznych łączących ciekawe miejsca związane z kamieniem w regionie Dolnego Śląska i Podkarkonoszy. Bardzo mnie cieszy, że w ramach projektu odrestaurujemy jeden z naszych skarbów, do jakich niewątpliwie zaliczyć możemy fontanny w Rynku, których odnowienie i tak planowaliśmy" - podkreśliła prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.

Projekt "Szlak Kamienia" jest realizowany przez Świdnicę wraz z partnerami z Czech i Polski, czeskim miastem Horice, Stowarzyszeniem Podzvicinsko oraz polskimi gminami Strzegom i Dobromierz. Całkowita wartość projektu wynosi blisko 2 mln euro, z czego wysokość dotacji to ok. 1,7 mln euro.

W celu promocji czesko-polskiego projektu powstanie specjalna strona internetowa, spot reklamowy, wydane będą foldery, ulotki i mapy w kilku językach. "Szlak Kamienia" będzie promowany także na targach w Czechach i Polsce.

Program Interreg Europa Środkowa został zatwierdzony przez Komisję Europejską w grudniu 2014 r. jako pierwszy z programów transnarodowych perspektywy 2014-2020. Interreg Europa Środkowa to program realizowany w ramach polityki spójności Unii Europejskiej, zarządzany przez Miasto Wiedeń. Tematyka programu obejmuje innowacje i zwiększenie konkurencyjności, strategie niskoemisyjne, zasoby naturalne i kulturowe oraz powiązania transportowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY