REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Rewitalizacja centrum Suwałk za 83 mln zł

  • Autor: PAP
  • 15 wrz 2017 10:43
 Rewitalizacja centrum Suwałk za 83 mln zł
fot. shutterstock

Budowa bulwarów nad Czarną Hańczą w Suwałkach i remont budynków - to główne elementy programu rewitalizacji centrum miasta, który został zatwierdzony przez Zarząd Województwa Podlaskiego. Suwałki chcą wydać na rewitalizację 83 mln zł.

REKLAMA

"Suwałki to pierwszy samorząd, którego program rewitalizacji został zatwierdzony przez zarząd województwa i wpisany na listę programów rewitalizacji realizowanych w Podlaskiem" - powiedział PAP Kamil Sznel z biura prasowego prezydenta Suwałk.

Po decyzji zarządu miasto może ubiegać się o wsparcie na ten cel z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Do wykorzystania jest ok. 90 mln zł. Wartość suwalskiego projektu to 83 mln zł, z czego dofinansowanie może wynieść 50 mln zł.

Jak informuje magistrat w Suwałkach, program rewitalizacji Suwałk był szeroko konsultowany z mieszkańcami miasta. Znalazło się w nim wiele projektów. Głównym zadaniem jest rewitalizacja bulwarów nad Czarną Hańczą. Nad rzeką będą ścieżki rowerowe, plac zabaw, wiaty na grille czy przystań dla kajaków. Remontu doczeka się budynek zabytkowej łaźni, zlokalizowany przy rzece, gdzie powstanie obiekt gastronomiczno-wystawienniczy.

W ramach rewitalizacji urzędnicy zaplanowali jeszcze remont i termomodernizację zabytkowych budynków mieszkalnych, a także przedsięwzięcia związane z ekonomią społeczną, projekty na rzecz seniorów, osób niepełnosprawnych, dzieci, osób zagrożonych ubóstwem i bezrobociem.

"Odnowa obszarów miejskich ma się koncentrować na inwestycjach, których realizacja przyczyni się do rozwiązania problemów społecznych i wyprowadzenia ich ze stanu kryzysowego. To oznacza, że inwestycje w infrastrukturę muszą być podporządkowane celom społecznym" - poinformował Sznel.

Planowany obszar rewitalizacji obejmie centralną część Suwałk pomiędzy rzeką Czarną Hańczą, ulicami Waryńskiego, Sejneńską, Tadeusza Noniewicza i Emilii Plater. To w sumie 151 ha, czyli 2,3 proc. powierzchni miasta. Obszar ten zamieszkuje ponad 10,5 tys. suwalczan, czyli 15,2 proc. mieszkańców.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY