REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Rewitalizacja dawnej fabryki w Dąbrowie Górniczej do konsultacji

  • Autor: PAP
  • 21 wrz 2016 09:05
fot. Fotolia

Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej mogą już składać propozycje dotyczące rewitalizacji i zagospodarowania terenu dawnej fabryki w ścisłym centrum miasta. Samorząd zapewnia, że decydujący głos w tej sprawie będą miały właśnie lokalne środowiska.

REKLAMA

Dąbrowskie przedsięwzięcie "Fabryka pełna życia" dotyczy czterohektarowego terenu dawnej fabryki obrabiarek Ponar-Defum, położonej pomiędzy dworcem kolejowym, Pałacem Kultury Zagłębia i szkołą wyższą. Na przygotowania miasto pozyskało przed kilkoma miesiącami blisko 4 mln zł z unijnych funduszy.

We wtorek wiceprezydent Dąbrowy Górniczej Damian Rutkowski kolejny raz zapewnił, że to właśnie lokalne środowiska będą miały decydujący głos w tworzeniu koncepcji zagospodarowania tej przestrzeni, która w przyszłości ma się stać jedną z wizytówek miasta. Samorządowcom zależy bowiem, aby realizacja wypracowanej koncepcji była zgodna z oczekiwaniami mieszkańców.

"Przed nami intensywna praca. Do końca 2017 r. musimy wypracować z mieszkańcami, przedsiębiorcami i wszystkimi grupami zainteresowanymi, co w Dąbrowie Górniczej, w centrum miasta powinno się znaleźć i jak ono powinno wyglądać" - powiedział Rutkowski.

Rozmowy i dyskusje na temat koncepcji projektowych oraz modelu partnerstwa i zarządzania tym przedsięwzięciem to pierwszy etap projektu. Kolejnymi będą przygotowanie dokumentacji pod inwestycję i tworzenie montażu finansowego. Równolegle planowane są też analizy i konsultacje z ekspertami - architektami, urbanistami i specjalistami od kreowania przestrzeni.

W efekcie, w świętującym stulecie mieście, ma powstać koncepcja przyjaznej, wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej, z wykorzystaniem elementów zabytkowej poprzemysłowej zabudowy sprzed ponad wieku, której teren był dotąd dla mieszkańców niedostępny.

Zgodnie z założeniami ma to być również miejsce sprzyjające rekreacji. "Dąbrowie Górniczej brakuje takiego centrum z prawdziwego zdarzenia. Jesteśmy miastem, które powstawało z przemysłu, z miejsc przesiadkowych, z których ludzie dojeżdżali do pracy, dlatego chcemy stworzyć taką strefę" - wyjaśnił Rutkowski.

Swoje propozycje mieszkańcy mogą wysyłać na mail: pdrygala@dabrowa-gornicza.pl lub zgłaszać telefonicznie pod numerem 32 295 96 99. Planowane są też spotkania.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY