REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Rewitalizacja dworców popłaca

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 23 mar 2018 10:09
Rewitalizacja dworców popłaca
Stary Dworzec w Katowicach, wizualizacja, fot. mat. pras.

Budowa biurowców w sąsiedztwie dworców kolejowych znalazła się w czołówce trendów mających największy wpływ na rozwój rynku biurowego w Polsce, przygotowanych pod koniec ubiegłego roku przez konsultantów Walter Herz. Siedziba firmy w biurowcu znajdującym się w niedalekiej odległości od dworca oznacza m.in. oszczędność czasu i pieniędzy, które przeznaczane są na podróże służbowe. Rewitalizacja dworców przeprowadzana przez PKP na szeroką skalę, obejmująca 190 budynków tego rodzaju w całej Polsce, również zachęca deweloperów do inwestowania w nieruchomości na sąsiednich działkach.

REKLAMA

O sukcesie komercyjnym projektu biurowego w dużej mierze nadal decyduje jego lokalizacja. Jak podkreślają eksperci Savills, ten czynnik jest również kartą przetargową w walce o najlepszych pracowników. Jednak usytuowanie biurowca w centralnej części miasta albo w centrum biznesowym ze sprawnie funkcjonującą infrastrukturą to niejedyne kryteria, które warto wziąć pod uwagę. Dlatego deweloperzy coraz częściej decydują się na budowanie biurowców w bliskim sąsiedztwie dworców kolejowych.

– Tereny sąsiadujące z dworcami kolejowymi, gdzie coraz częściej powstają nowoczesne obiekty biurowe, są atrakcyjną alternatywą dla zatłoczonych dzielnic biznesowych aglomeracji, w których brakuje wolnej przestrzeni pod nowe inwestycje. Modernizacja kolei sprawia, że ta forma transportu staje się coraz atrakcyjniejsza dla biznesu. Firmy, które swoje biura mają w kilku miastach, i w których podróże służbowe są codziennością, chętnie lokują swoje siedziby sąsiedztwie dworców. Dobrym przykładem mogą być Łódź i Warszawa, które dzięki modernizacji zyskały dużo szybsze i sprawniejsze połączenie kolejowe. W rezultacie w sąsiedztwie odnowionego dworca Łódź Fabryczna powstaje nowe centrum biurowe. Natomiast w Warszawie popularnością cieszy się już nie tylko Warszawa Centralna. Przykładem może być nasz projekt biurowy EQlibrium, wybudowany w okolicy Dworca Zachodniego – mówi Mirosław Łoziński, Prezes Zarządu Grupy Waryński S.A.

Ta symbioza działa doskonale również w przypadku innych warszawskich dworców np. Dworca Gdańskiego, ale jest widoczna także w innych miastach. Przykładowo, odwiedzając dworzec Wrocław Główny, nie można przejść obojętnie obok imponujących projektów biurowych. Nowoczesne budynki biurowe pojawiły się także w okolicy dworca Kraków Główny.

Sposób na obniżenie firmowych wydatków

Na bliskim sąsiedztwie biurowców i dworców kolejowych korzystają nie tylko pracownicy okolicznych firm dojeżdżający codziennie do pracy, ale także osoby, które ze względu na pełnione obowiązki muszą często podróżować. Takie wyjazdy wiążą się z dodatkowymi kosztami dla przedsiębiorców. Pewnej części wydatków związanych z delegacjami udaje się uniknąć, dzięki coraz częstszemu lokowaniu biznesu w biurowcach znajdujących się w niedalekiej odległości od dworców kolejowych. To rozwiązanie pozwala również zaoszczędzić czas, bo przyczynia się do skrócenia podróży. Aby korzystać na tym atrakcyjnym sąsiedztwie, firmy nie zawsze muszą wybierać biurowce znajdujące się w bezpośrednim otoczeniu dworców, ani w obiektach typu mixed-use, jak np. ten w Bydgoszczy, który łączy funkcję dworcową z biurową.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY