REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Rewitalizacja kościoła i klasztoru na Karczówce. Jest dofinansowanie z UE

  • Autor: PAP
  • 08 mar 2017 13:06
Rewitalizacja kościoła i klasztoru na Karczówce. Jest dofinansowanie z UE
fot. pixabay.com

Remont i przebudowa głównego wejścia do kościoła i klasztoru na wzgórzu Karczówka w Kielcach, rewitalizacja wieży i przystosowanie obiektów dla osób niepełnosprawnych – to część projektu, który dzięki 2,8 mln zł dotacji z Unii Europejskiej będą realizowali księża pallotyni.

REKLAMA

Klasztor, ufundowany w miejscu dawnej kopalni, odegrał dużą rolę m.in. w czasie powstania styczniowego, dawał schronienie kielczanom podczas II wojny światowej, odwiedzali go władcy i pisarze. "Tu gromadzili się ludzie, ponieważ to miejsce nie miało złotych fresków, kielichów i srebrnych monstrancji, ale miało ojców, którzy zawsze czekali na kogoś, kto jest w potrzebie. Ludzie utożsamiali się z tym miejscem" - podkreślił duchowny.

Planowane inwestycje mają być dopełnieniem I etapu rewitalizacji Karczówki, którą prowadzono w ostatnich latach. Dzięki inwestycji, zrealizowanej kosztem 8 mln zł (także współfinansowanej z UE), wyremontowano m.in. klasztorny dziedziniec i budynki gospodarcze - gdzie dziś znajdują się kawiarnie, sale medytacyjne i wystawowe. Wygospodarowano też pokoje ze 110 miejscami noclegowymi. Wymieniono instalacje elektryczną, grzewczą i wodno-sanitarną. Powstał też przyklasztorny ogród.

Karczówkę odwiedzają niewielki grupy i turyści indywidualni - przyjmowani są ludzie różnych wyznań, także niewierzący. W 2016 r. gościło tu ok. 8 tys. osób, a 3,5 tys. z nich skorzystało z noclegów.

"Wydaje się, że już wszystko skomercjalizowaliśmy (…) Być może to jest ostanie miejsce, w którym nie postawiono na komercję, ale aby spotkać się z człowiekiem, w którym liczy się jego dobro. Tu warto być nie po to, żeby poimprezować, ale by nabrać ducha i dystansu" - ocenił ks. Oleszko.

"To co się zadziało na Karczówce, jest przykładem jak można przygotowywać bardzo dobre projekty, które wygrywają z innymi. Gospodarz od początku miał wizję utworzenia z tego miejsca przestrzeni otwartego dialogu, również w wymiarze ekumenicznym" - zaznaczył marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas.

Całkowity koszt przedsięwzięcia "Kompleksowa rewitalizacja Karczówki wraz z przystosowaniem do celów kulturalnych i turystyki historycznej" to 3,7 mln zł, a wartość unijnego dofinansowania wyniesie ponad 2,8 mln zł. Prace remontowe mają potrwać dwa lata.

Karczówka to malownicze wzgórze w Kielcach, stanowiące rezerwat przyrody. Stojący tam klasztor i kościół pw. św. Karola Boromeusza - ufundowany przez biskupa krakowskiego Marcina Szyszkowskiego jako wotum za ominięcie Kielc przez zarazę w 1622 r. - należały dawniej do oo. bernardynów. Pallotyni są obecni w tym miejscu od 1957 r.

Wspólnota pallotynów podejmuje działalność duszpasterską i misyjną. Zajmują się duszpasterstwem parafialnym, akademickim, rodzin oraz różnego rodzaju grup nieformalnych. Księża prowadzą rekolekcje, pracują wśród chorych - w szpitalach i w domach starców.

Pallotyni prowadzą w ramach Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego misje w Afryce, na kontynencie amerykańskim (m. in. Wenezuela, Kolumbia, Meksyk) oraz w Azji. Działalność tę przybliża urządzona na Karczówce stała wystawa egzotycznych eksponatów, a także bogata dokumentacja fotograficzna misji.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY