REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Rewitalizacja odmienia oblicza kujawsko-pomorskich miast

  • Autor: kujawsko-pomorskie.pl
  • 23 lut 2016 10:02
Rewitalizacja odmienia oblicza kujawsko-pomorskich miast
fot. Toruń

Odnowione rynki, ulice i kamienice, przywrócone lokalnym społecznościom tereny poprzemysłowe oraz nowe funkcje dla niszczejących dotąd gmachów – to efekty realizacji inwestycji z zakresu rewitalizacji, współfinansowanych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego w woj. kujawsko-pomorskim.

REKLAMA

W nowym unijnym rozdaniu wsparcie na rewitalizację trafi nie tylko do wszystkich miast, ale również na tereny wiejskie. Drugie spotkanie informacyjno-szkoleniowe na ten temat odbyło się 22 lutego w Urzędzie Marszałkowskim.

Dzięki środkom z Unii Europejskiej na lata 2007-2013 lokalne programy rewitalizacji realizowały 32 miasta w województwie kujawsko-pomorskim. Największymi beneficjentami były Bydgoszcz, w której spektakularną rewitalizację przeszła Wyspa Młyńska, a także Toruń, gdzie gruntownie przebudowano między innymi ulicę Mickiewicza. Wśród włocławskich inwestycji znalazła się rewitalizacja Starego Miasta, w Grudziądzu strefę nadrzeczną przystosowano do nowych funkcji rekreacyjno-turystycznych, a w Inowrocławiu rewitalizację przeszło centrum miasta. Skorzystały też mniejsze miasta: w Chełmży zagospodarowano teren nad jeziorem, w Tucholi wypiękniał plac Wolności, a w Wąbrzeźnie plac Jana Pawła II.

- Pieniądze na realizację programów rewitalizacyjnych pomogły odmienić oblicza kujawsko-pomorskich miast. W nowym okresie programowania tego rodzaju wsparcie będzie dostępne również dla społeczności na terenach wiejskich. Chodzi nie tylko o odnowę infrastruktury, ale przede wszystkim o pomoc w kompleksowym rozwiązywaniu problemów społecznych danych obszarów – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

W ramach nowego Regionalnego Programu Operacyjnego projekty z zakresu rewitalizacji będą mogły realizować wszystkie miasta, a także społeczności lokalne na terenach wiejskich. Tylko w puli środków przeznaczonych dla miast, samorządowe władze województwa zarezerwowały na ten cel około 220 milionów złotych. W przypadku obszarów wiejskich kwoty przeznaczone na rewitalizację poznamy po zatwierdzeniu przygotowanych przez społeczności lokalne dokumentów strategicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY