REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Rewitalizacja plaży nad jeziorem Skanda czy miejska strefa dla psów?

  • Autor: PAP
  • 12 lip 2016 15:56
fot. pixabay.com

Stworzenie w mieście "psiej strefy", czyli ogrodzonego terenu przeznaczonego do zabaw z psami i rewitalizacja plaży nad jeziorem Skanda to przykłady przedsięwzięć, które mogą być finansowane z budżetu obywatelskiego w Olsztynie. Mieszkańcy będą wybierać spośród 135 projektów, a głosowanie odbędzie się we wrześniu.

REKLAMA

O liczbie wniosków zgłoszonych do przyszłorocznego budżetu partycypacyjnego i harmonogramie prac nad nim poinformowali na wtorkowej konferencji w ratuszu przedstawiciele władz miasta. Ogłoszono również listę 135 przedsięwzięć, na które można będzie głosować.

W ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego do podziału jest ponad 3,7 mln zł, czyli o 200 tys. zł więcej niż przed rokiem. Po raz pierwszy zrezygnowano z wyboru jednego ogólnomiejskiego projektu - zamiast tego wybrane zostaną cztery projekty zintegrowane, na realizację których przewidziano po 300 tys. zł. Własne przedsięwzięcia wybiorą też mieszkańcy każdego z 23 osiedli; zarezerwowano na nie po 110 tys. zł.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz powiedział, że cieszy go to, iż przy tworzeniu i realizacji tego budżetu aktywni są nie tylko miejscy radni, członkowie stowarzyszeń i przewodniczący rad osiedlowych, ale także zwykli mieszkańcy.

Dzień wcześniej zakończono weryfikację zgłoszonych propozycji. Ze 168 wniosków z powodów formalnych odrzucono 33; proponowane zadania nie mogły być zrealizowane na gminnym gruncie, nie mieściły się w limitach finansowych lub nie miały wymaganego poparcia, czyli podpisów dziesięciu osób.

Głosowanie odbędzie się w dniach 8-18 września. Olsztynianie będą wybierać spośród 105 inicjatyw osiedlowych i 30 tzw. inwestycji zintegrowanych, czyli dotyczących co najmniej kilku osiedli. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone na koniec września. Zwycięskie inwestycje będą zrealizowane w 2017 r.

Wśród zgłoszonych propozycji jest m.in. "promower" czyli niewielki samoobsługowy prom wodny, służący do przewozu ludzi i rowerów przez jezioro Ukiel. Zgłoszono tez pomysł rozmieszczenia w parkach i na plażach "budek ratunkowych" z defibrylatorem i telefonem, który automatycznie łączy się z numerem alarmowym 112.

Na liście jest też rewitalizacja plaży nad jeziorem Skanda i stworzenie w mieście "psiej strefy", czyli ogrodzonego terenu przeznaczonego do zabaw z psami. Są propozycje zorganizowania zajęć strzeleckich, różnego rodzaju występów muzycznych, przeglądu filmów animowanych, wyprodukowania animacji o historii miasta czy przygotowania witryn internetowych dla rad osiedlowych.

Głosowanie nad budżetem partycypacyjnym odbędzie się w Olsztynie po raz czwarty. W zeszłym roku zagłosowało 14 tys. osób; z czego 70 proc. przez internet. Wśród projektów ogólnomiejskich zwyciężyła Łynostrada, czyli budowa promenady spacerowo-rowerowej wzdłuż rzeki Łyny.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY