REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Rewitalizacja szansą dla miast

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 05 gru 2016 10:51
Rewitalizacja szansą dla miast
Tkalnia fot. materiały prasowe
Rewitalizacja szansą dla miast
Rewitalizacja szansą dla miast
Rewitalizacja szansą dla miast

Pierwsze adaptacje pofabrycznych i zdegradowanych zabudowań na centra handlowe pojawiły się w Polsce kilka lat temu. Niewielu jest jednak inwestorów, którzy decydują się na tak wymagające projekty.

REKLAMA

Rewitalizacja to z punktu widzenia dewelopera droga dłuższa i trudniejsza niż budowa obiektu od podstaw na pustej działce. Jednak efekty takich działań są zwykle dużo bardziej spektakularne. Poza aspektem komercyjnym inwestycji w zdegradowane budynki, trzeba też pamiętać o elemencie miastotwórczym oraz wartości dodanej dla lokalnej społeczności, która dzięki takim inwestycjom zyskuje atrakcyjną przestrzeń publiczną.

Centra wielu polskich miast – zwłaszcza tych małych i średnich – mimo przemian społecznych i gospodarczych, jakie zaszły w ostatnich latach, nadal nie są ich dobrą wizytówką. W zależności od ich przeszłości mieszczą się tam bądź to opuszczone zabudowania fabryczne, bądź zaniedbane budynki dworców kolejowych czy autobusowych, w które przez lata nikt nie inwestował. Tego typu projekty realizuje między innymi spółka Dekada, która stare dworce zamienia w nowoczesne zintegrowane centra handlowo – komunikacyjne.

– Dworce autobusowe to często najbardziej reprezentacyjne lokalizacje w mieście. Sposobem na rewitalizację dworców jest m.in. wprowadzenie w ich struktury nowych funkcji. Naszym zadaniem jest połączenie go z nowoczesnym obiektem handlowym, dopasowanym do potrzeb mieszkańców. O tym, że tego typu inwestycje mogą być sukcesem świadczy fakt, że wszystkie zintegrowane centra działające pod szyldem Dekada są skomercjalizowane w 100 proc. i utrzymują odwiedzalność na poziomie powyżej 120 tys. osób miesięcznie – mówi Aleksander Walczak, prezes zarządu Dekada.

Podobnie jest w Pabianicach, niegdyś kolebce polskiego przemysłu włókienniczego. W 2017 r. w mieście będzie tworzony Lokalny Program Rewitalizacji. Pabianice uzyskały w konkursie Marszałka Województwa Łódzkiego dotację na ten cel. Wykonane zostaną analizy i określony zostanie teren zdegradowany i obszar rewitalizacji. Opracowany z udziałem zainteresowanych, w tym mieszkańców, przedsiębiorców i właścicieli program rewitalizacji przedstawiony będzie Radzie Miejskiej do uchwalenia.

W samym centrum Pabianic stoją zrujnowane zabudowania jednej z największych fabryk włókienniczych w Polsce - Krusche & Ender. Niełatwego zadania ich rewitalizacji i zwrócenia terenu mieszkańcom podjęła się spółka A&A, która w tym miejscu planuje stworzyć centrum Tkalnia.

- Inwestycja centrum handlowo – rozrywkowego Tkalnia bardzo dobrze wpisuje się w plany rewitalizacji Pabianic i niewątpliwie pozytywnie wpłynie na wizerunek miasta. Działania rewitalizacyjne będą się koncentrować w centrum miasta. Centrum – Stary Rynek z głównymi ulicami powinien tętnic życiem i być ośrodkiem życia społeczno - gospodarczego miasta. Projekt rewitalizacji dawnej fabryki Krusche & Ender nie tylko wprowadzi nową funkcję na opuszczone tereny poprzemysłowe, ale uwzględniając wymogi konserwatorskie i adaptując część obiektów fabrycznych dodatkowo będzie budował lokalną tożsamości związaną z historią miejsca – ocenia Grzegorz Mackiewicz Prezydent Miasta Pabianic.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY