REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Rewolucja oświetleniowa na ulicach Bydgoszczy

  • Autor: UM Bydgoszcz
  • 29 lip 2014 10:51
Rewolucja oświetleniowa na ulicach Bydgoszczy
fot. Grzegorz Spychalski, UM Bydgoszcz

W historii Bydgoszczy nastąpi największa wymiana ulicznego oświetlenia. Ponad 7300 latarni wyposażonych zostanie w oprawy LED.

REKLAMA

Jak informuje bydgoski magistrat, wkrótce rozpocznie się największa wymiana ulicznego oświetlenia w historii miasta.

Obecne miejskie rachunki za prąd są stosunkowo wysokie. Łącznie koszt poboru energii i napraw w ciągu roku oscyluje wokół 14 mln zł. Od 2011 roku miasta stara się obniżać te koszty kupując energię elektryczną w przetargu publicznym. Teraz możliwe będą kolejne oszczędności, dzięki wymianie istniejących energochłonnych opraw sodowych na nowoczesne energooszczędne oprawy LED. Wkrótce rozpisany zostanie przetarg na realizację tego zadania.

Na słupach oświetleniowych, które są własnością miasta, zainstalowane zostaną  energooszczędne oprawy  typu LED. Dodatkowo latarnie zostaną wyposażone w urządzenia do inteligentnego sterowania oraz redukcji mocy. Przewiduje się wykonanie zdalnego monitoringu pracy urządzeń. Informacja o uszkodzonej lub niedziałającej prawidłowo oprawie   dotrze bezpośrednio do zarządcy. Zgłaszanie tego typu usterek nie będzie opierać się wyłącznie o sygnały inspektorów i bydgoszczan.

Inwestycja jest możliwa dzięki dobrze przygotowanemu wnioskowi o dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Bydgoszcz zakwalifikowała się w konkursie "Sowa" na listę samorządów, które uzyskają 45 procentowe wsparcie. Wartość całego projektu oszacowano na 22,4 mln zł. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej wkrótce rozpisze przetarg na to zadanie. Wstępnie planuje się zakończenie tego projektu w III kwartale przyszłego roku.

Inwestycja w liczbach :
Szacowany koszt inwestycji – 22,41 mln zł
Ilość punktów świetlnych do wymiany – 7309
Dofinansowanie z NFGOŚ – 10,06 mln zł

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY