REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Robert Majkut: Design to opłacalny biznes

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 25 mar 2014 15:31
Robert Majkut: Design to opłacalny biznes
Robert Majkut, właściciel pracowni Robert Majkut Design

O to, czy inwestowanie w design opłaca się, zapytaliśmy Roberta Majkuta, designera, właściciela pracowni Robert Majkut Design.

REKLAMA

- Trudno mi się nie zgodzić z tezą, że dobry design to dobry biznes, ponieważ jest intratny nie tylko dla projektanta, ale też dla kogoś, kto w design inwestuje. Zostało to udowodnione. Mamy jednak to nieszczęście w Polsce, że nie działa u nas instytucja badawcza, która w sposób miarodajny pokazywałaby, jak to dokładnie wygląda - mówi Robert Majkut.

Właściciel pracowni Robert Majkut Design podaje przykłady z brytyjskiego rynku, gdzie eksperci przyglądają się tej dziedzinie od czasów II wojny światowej i analizują takie kwestie jak: na ile design wpływa na rozwój marek, produktów czy kondycji firm oraz czy inwestowanie w design w ogóle się opłaca.

- Odpowiedź na ostatnie pytanie jest niezwykle jednoznaczna, ponieważ dobrze zaprojektowany produkt kreuje wartość dodaną –wartość funkcjonalną, użytkową, estetyczną i jakościową. W ten sposób powstaje produkt trwalszy i przemyślany. Tak naprawdę dotyczy to wszystkiego, co podlega procesowi kreacji. Design jest po prostu opłacalnym biznesem - zwraca uwagę Majkut i przyznaje, iż jego pracownia analizowała to na ile design wpływa na rozwój wartości marki. - I okazało się, że nie ma takich lokat bankowych, które dawałyby taki zwrot z inwestycji, jak właśnie te inwestycje w design - mówi.

W obiektach komercyjnych trzeba połączyć design z funkcjonalnością, do tego dochodzą trendy. Jak to wygląda okiem architekta i designera? - Są to rzeczy nierozerwalne. Dobry design to przede wszystkim bardzo dobra funkcjonalność. A nie tylko kwestia estetyczna - zaznacza Robert Majkut.

Jak dodaje - pojęcie designu bardzo często jest mylone i określane jako nadawanie rzeczom jakiejś szczególnie atrakcyjnej formy wizualnej, z pominięciem innych aspektów - To pomyłka - podkreśla.

Podsumowując, czym tak naprawdę jest design? Jak mówi Robert Majkut, jest to projektowanie zorientowane na rozwiązanie pewnego problemu. To fundamentalne przemyślenie całego zagadnienia na wszystkich jego poziomach – funkcji i estetyce, co w tym wypadku jest absolutnie równorzędne.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY