REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Rok 2014 był bardzo interesujący pod względem projektowania wnętrz hotelowych

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 19 gru 2014 11:02
Rok 2014 był bardzo interesujący pod względem projektowania wnętrz hotelowych
fot. Luiza Jodłowska, architekt i właściciel EC-5 Architekci

Na hotelowej mapie polski pojawiło się kilka bardzo ciekawych miejsc, wyróżniających się pod względem designu, jak również świeżego podejścia do projektowania w ogóle - mówi Luiza Jodłowska, właściciel EC-5 Architekci.

REKLAMA

Rok 2014 był niewątpliwie bardzo interesujący, jeśli chodzi o projektowanie wnętrz hotelowych. Jakie tendencje w projektowaniu hoteli zasługują na szczególną uwagę? - Jedną z wyraźnych tendencji jest wzrost na znaczeniu wielofunkcyjnych przestrzeni hotelowych. Trend ten najlepiej widać na przykładzie ewolucji funkcji hotelowego lobby, które obecnie ma nie tylko być miejscem reprezentacyjnym dla całego hotelu, ale przede wszystkim wielofunkcyjną przestrzenią, w której przenikają i uzupełniają się funkcje recepcji, kawiarni, baru oraz biura - wskazuje Luiza Jodłowska z EC-5 Architekci. Na takie rozwiązania w zagospodarowaniu lobby postawiła, na przykład, nowo powstała sieć hotelowa Puro Hotels.

Drugim wyraźnym trendem jest personalizacja i wykorzystanie nowoczesnych technologii w pokojach. - Niewątpliwie rozwój technologiczny oraz wszechobecne personalizacja produktów i usług dotarła również do branży hospitality. Właściciele hoteli wraz z architektami coraz większy nacisk kładą na możliwości dostosowania przestrzeni pokoju hotelowego do indywidualnych potrzeb gości. Stąd coraz częściej w hotelach gość na pomocą tabletu, czy smartfona może ustawić własne sceny świetlne, sterować klimatyzacją, telewizorem, czy systemem audio - twierdzi architekt.

Jak zauważa Jodłowska wyraźnie ukształtował się również trend polegający na oparciu projektu wnętrza hotelowego na motywie przewodnim nawiązującym do historii oraz charakterystycznych elementów miejsca, w którym obiekt się znajduje. - W praktyce architekci coraz częściej używają lokalnych materiałów wykończeniowych, np. cegły, która jest charakterystyczna dla Łodzi. We wnętrzach pojawiają się też dzieła sztuki lokalnych artystów. Motywem przewodnim restauracji może być kuchnia charakterystyczna dla danego regionu - przekonuje architekt.

Co ciekawe, lokalne podejście do projektowania to domena już nie tylko prywatnych hoteli. - Siłę tego trendu dostrzegły również międzynarodowe sieci hotelarskie. Jednym z przykładów może być dynamicznie rozwijająca się sieć ibis Styles, której wyróżnikiem jest właśnie wplatanie akcentów charakterystycznych dla miejsca, w którym znajduje się hotel, w ogólną koncepcję wystroju jego wnętrza - wskazuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY