REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Rosnąca świadomość ekologiczna zmienia myślenie deweloperów i najemców

  • Autor: Propertynews.pl
  • 25 wrz 2014 10:49
Rosnąca świadomość ekologiczna zmienia myślenie deweloperów i najemców
Mirosław Czarnik, prezes Górnośląskiego Parku Przemysłowego, fot. Piotr Waniorek/zelaznastudio.pl

Dziś nie ma już przyszłości dla inwestycji biurowych budowanych inaczej niż jako obiekty zrównoważone - tłumaczy Mirosław Czarnik, prezes Górnośląskiego Parku Przemysłowego.

REKLAMA

W Polsce zachodzi zmiana myślenia o zrównoważonym budownictwie komercyjnym. Coraz większą liczbę projektów certyfikowanych w międzynarodowych standardach wspiera spadający koszt ich budowy - tłumaczy Mirosław Czarnik, prezes Górnośląskiego Parku Przemysłowego.

Zmiany w myśleniu deweloperów oraz najemców zachodzą już nie tylko dzięki rosnącej świadomości ekologicznej, ale również dzięki uwarunkowaniom prawnym. Stosowne dyrektywy podjęła już Komisja Europejska. - Od tego procesu nie ma ucieczki - dodaje Czarnik.

Jednocześnie zwiększa się atrakcyjność tego typu inwestycji pod kątem kosztów. - Jeśli stosowne rozwiązania uwzględnimy na etapie projektu, nie ma mowy ani o znacznie większych kosztach realizacji ani o wydłużeniu procesu budowlanego - mówi prezes GPP.

Z biegiem czasu spadają także same koszty budowy. - W przypadku naszej ostatniej inwestycji biurowej Stern, koszt budowy był większy o około 9 proc. w stosunku do projektu bez zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Warto tu nadmienić, że w przypadku poprzedniego projektu realizowanego dwa lata temu był to już  koszt o 15 proc. większy. To olbrzymia różnica na przestrzeni zaledwie dwóch lat - dodaje Czarnik.

Według Górnośląskiego Parku Przemysłowego okres zwrotu tych kosztów wynosi pięć lat. Jednocześnie znacznie bardziej zadowoleni są najemcy oraz ich pracownicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY