REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Rosnąca świadomość ekologiczna zmienia myślenie deweloperów i najemców

  • Autor: Propertynews.pl
  • 25 wrz 2014 10:49
Rosnąca świadomość ekologiczna zmienia myślenie deweloperów i najemców
Mirosław Czarnik, prezes Górnośląskiego Parku Przemysłowego, fot. Piotr Waniorek/zelaznastudio.pl

Dziś nie ma już przyszłości dla inwestycji biurowych budowanych inaczej niż jako obiekty zrównoważone - tłumaczy Mirosław Czarnik, prezes Górnośląskiego Parku Przemysłowego.

REKLAMA

W Polsce zachodzi zmiana myślenia o zrównoważonym budownictwie komercyjnym. Coraz większą liczbę projektów certyfikowanych w międzynarodowych standardach wspiera spadający koszt ich budowy - tłumaczy Mirosław Czarnik, prezes Górnośląskiego Parku Przemysłowego.

Zmiany w myśleniu deweloperów oraz najemców zachodzą już nie tylko dzięki rosnącej świadomości ekologicznej, ale również dzięki uwarunkowaniom prawnym. Stosowne dyrektywy podjęła już Komisja Europejska. - Od tego procesu nie ma ucieczki - dodaje Czarnik.

Jednocześnie zwiększa się atrakcyjność tego typu inwestycji pod kątem kosztów. - Jeśli stosowne rozwiązania uwzględnimy na etapie projektu, nie ma mowy ani o znacznie większych kosztach realizacji ani o wydłużeniu procesu budowlanego - mówi prezes GPP.

Z biegiem czasu spadają także same koszty budowy. - W przypadku naszej ostatniej inwestycji biurowej Stern, koszt budowy był większy o około 9 proc. w stosunku do projektu bez zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Warto tu nadmienić, że w przypadku poprzedniego projektu realizowanego dwa lata temu był to już  koszt o 15 proc. większy. To olbrzymia różnica na przestrzeni zaledwie dwóch lat - dodaje Czarnik.

Według Górnośląskiego Parku Przemysłowego okres zwrotu tych kosztów wynosi pięć lat. Jednocześnie znacznie bardziej zadowoleni są najemcy oraz ich pracownicy.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY