REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Rośnie popyt na zielone wnętrza

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 15 paź 2015 11:27
Rośnie popyt na zielone wnętrza
fot. Fotolia

Za trzy lata 1/3 obiektów budowlanych w USA będzie zbudowana zgodnie z wymogami zrównoważonego budownictwa - wynika z najnowszego raportu US Green Business Council. Zainteresowanie "zielonym" trendem rośnie również wśród polskich firm budowlanych i producentów materiałów wykończeniowych.

REKLAMA

Zrównoważone budownictwo zakłada zmniejszenie negatywnych skutków prac budowlanych na zdrowie człowieka i otaczające go środowisko naturalne. To także efektywne wykorzystywanie zasobów i minimalizacja zanieczyszczeń poprzez dobór odpowiednich materiałów. Standardy ekologicznego budownictwa są oceniane według rozbudowanych systemów ratingowych: europejskiego BREEAM i amerykańskiego LEED w zakresie projektowania, budowy, eksploatacji mieszkań, domów i osiedli. W ramach kategorii mierzy się m.in. oszczędność energii i zużycia wody, zmniejszoną emisję gazów cieplarnianych.

Zielono za Oceanem

Obecnie najbardziej zaawansowanym krajem pod względem rozwoju zielonego budownictwa są Stany Zjednoczone. Z raportu Green Building 2015 Economic Impact Study opublikowanego we wrześniu br. przez USGBC do 2018 roku sektor green buildings wygeneruje zyski ponad 167 miliardów dolarów, dołoży 303,5 miliarda dolarów do narodowego PKB i stworzy ponad 2 miliony nowych miejsc pracy.  Zdaniem ekspertów tempo wzrostu szybko prześcignie konwencjonalne budownictwo w USA.

Na rynku polskim trudno jeszcze oszacować, kiedy udział budownictwa zrównoważonego będzie widoczny. − Zauważalne jest jednak rosnące zainteresowanie i świadomość branży m.in. producentów materiałów wykończeniowych, którzy coraz bardziej dbają o ekologiczny wymiar swoich wyrobów – mówi Jarosław Masina z Kronopolu. Pokazała to choćby analiza rynku zrównoważonego budownictwa w Polsce stworzonego przez Construction Marketing Group. W ramach badań przeprowadzonych na inwestorach z branży budowlanej 85 proc. respondentów potwierdziło zainteresowanie rynkiem zrównoważonego budownictwa, z czego 77 proc. prognozuje wzrost popytu na zielone budynki w najbliższych latach. Sprzyja temu europejskie zaplecze legislacyjne.

Do 2020 roku tylko budynki o niskiej emisji

Według statystyk Komisji Europejskiej budownictwo odpowiada za 42 proc. zużycia energii i 35 proc. emisji gazów cieplarnianych. Dlatego Unia Europejska postawiła za cel poprawę efektywności energetycznej budynków. W 2010 roku Parlament Europejski przyjął przekształcenie dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD), zgodnie z którym po 2020 roku wszystkie nowe budynki mają charakteryzować się niemal zerowym zużyciem energii.

Poza podstawowym uwarunkowaniem energetycznym, w budownictwie ekologicznym równie ważne jest oddziaływanie budynku na środowisko naturalne. Dąży się do zagospodarowania odpadów i recyklingu materiałów. Efektywne gospodarowanie surowcami wykorzystywanymi w produkcji budowlanej wpływa również na standard życia ludzi. W zrównoważonym budownictwie istotna jest tzw. poprawa zdrowotności budynku, czyli zminimalizowanie szkodliwego wpływu na nasze zdrowie m.in. poprzez użycie materiałów budowlanych, które nie emitują toksycznych substancji jak szkodliwe lotne związki organiczne (VOC) czy duże ilości formaldehydu.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY