REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Różne odcienie zielonej architektury

  • Autor: propertydesign.pl
  • 26 lut 2016 15:01
Różne odcienie zielonej architektury
Robert Strzeński, architekt, partner Horizone Studio i Joanna Budzaj, Propertynews.pl

Jeszcze kilka lat temu trudno było namówić inwestorów działających na rynku nieruchomości do zastosowania „zielonych" technologii. Dziś panuje wręcz moda na certyfikację, a jakość certyfikowanych obiektów stale rośnie.

REKLAMA

O przyszłości zrównoważonego budownictwa dyskutowano podczas sesji „Zielone budynki – nowe wyzwania dla architektów i projektantów” odbywającej się w ramach 4 Design Days.

Polska, pod względem ilości budynków certyfikowanych, na tle innych krajów wypada bardzo dobrze. Po Anglii, Niemczech i Francji, zajmujemy czwarte miejsce w Europie. To imponujący wynik, biorąc pod uwagę, że trend ten jest u nas stosunkowo nowy. – W 2010 roku był certyfikowany pierwszy budynek w systemie BREEAM i pierwszy w systemie LEED. W ciągu 5 lat dobiliśmy do czołówki europejskiej – mówił Robert Strzeński, architekt, partner Horizone Studio. I choć to informacja optymistyczna, zdaniem architekta istnieje zasadnicza różnica pomiędzy Polską a rynkami rozwiniętymi. – W Irlandii w latach 2006-2007 wszystkie budynki użyteczności publicznej były z założenia certyfikowane, lub były budynkami ekologicznymi, które miały być certyfikowane. I to one tworzyły trend na rynku budownictwa. U nas certyfikowane są głównie budynki komercyjne, sektor publiczny pozostaje w tyle - dodaje.

Przeczytaj całą relację z sesji

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY