REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Rozpoczęła się budowa budynku muzeum w Sobiborze

  • Autor: PAP
  • 11 sie 2017 09:30
fot. pixabay.com

Na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze rozpoczęła się budowa budynku muzealnego w powstającym tu nowym Muzeum – Miejscu Pamięci. Zakończono już prace nad zabezpieczeniem miejsc masowych grobów z prochami ofiar.

REKLAMA

W obozie zagłady w Sobiborze od marca 1942 r. do października 1943 r. Niemcy wymordowali około 170 tys. Żydów z Polski i innych krajów Europy.

Polana z masowymi mogiłami ofiar obozu - ok. 1,5 hektara powierzchni - została pokryta warstwami geowłókniny oraz kruszywa z białego marmuru. "Godne upamiętnienie oraz ochrona i właściwe zabezpieczenie miejsca masowych grobów to najważniejszy element koncepcji utworzenia nowego muzeum. Prace te odbywały się pod nadzorem Komisji Rabinicznej do spraw cmentarzy" - powiedziała rzeczniczka Państwowego Muzeum na Majdanku Agnieszka Kowalczyk-Nowak.

W powstającym na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze Muzeum - Miejscu Pamięci, po zabezpieczeniu mogił, rozpoczęła się budowa budynku muzealnego i gospodarczego. Budynek muzealny ma mieć 750 m.kw. powierzchni. Ma w nim być m.in. sala wystawiennicza, sala edukacyjna, punkt informacyjny, magazyn zbiorów.

Przetarg na te prace wygrał Włodawski Zakład Usług Remontowych i Budowlanych. Kowalczyk-Nowak powiedziała, że zgodnie z umową podpisaną z wykonawcą oba budynki - muzealny i gospodarczy - mają być gotowe w stanie surowym w listopadzie tego roku. Koszt tej inwestycji to ponad 1 mln zł.

Utworzenie Muzeum - Miejsca Pamięci na terenie byłego obozu zagłady w Sobiborze to inicjatywa podjęta przez Polskę, Holandię, Izrael i Słowację we wrześniu 2008 r. Kierunki oraz zadania dla poszczególnych etapów projektu wytycza Grupa Sterująca złożona z przedstawicieli państw-uczestników projektu. Koncepcja architektoniczno-artystyczna nowego miejsca pamięci została wyłoniona w 2013 r., w drodze międzynarodowego konkursu.

Obóz zagłady "SS - Sonderkommando Sobibór" był jednym z trzech obozów zagłady - obok Treblinki i Bełżca - powstałych w ramach Akcji Reinhardt, czyli zrealizowanej w sposób zaplanowany przez hitlerowców operacji, mającej na celu wymordowanie całej ludności żydowskiej pozostającej na terenie Generalnego Gubernatorstwa i deportowanej w ten rejon. Według szacunków podczas tej akcji od marca 1942 r. do listopada 1943 r. Niemcy wymordowali około 2 mln Żydów z Polski i innych krajów europejskich, z czego ok 1,5 mln właśnie w obozach zagłady.

Obóz zagłady w Sobiborze funkcjonował od marca 1942 r. do października 1943 r. Według ostatnich ustaleń historyków Niemcy wymordowali tu około 170 tys. Żydów z Polski i innych krajów Europy, wcześniejsze szacunki mówiły o 250 tys. ofiar. Ponad połowę ludzi zgładzonych w Sobiborze stanowili Żydzi z Polski, ale przywożono ich tu również z Holandii, Słowacji, Francji, Czech, Niemiec. Mordowano ich głównie w komorach gazowych, tuż po przywiezieniu do obozu.

14 października 1943 r. w obozie wybuchł zbrojny bunt, w czasie którego zabitych zostało 11 esesmanów i kilku strażników ukraińskich. Podczas walk i na polach minowych otaczających obóz zginęło około 80 więźniów. Ponad 300 uciekło, ale wielu z nich Niemcy schwytali w pościgu i rozstrzelali.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY